Професионалната гимназия по техника и мениджмънт „Христо Ботев“ в Ботевград подготвя кадри за местния бизнес
През настоящата учебна година в Професионалната гимназия по техника и мениджмънт „Христо Ботев“ в Ботевград учат общо 336 ученици. От 2007 г. насам към училището функционира и Център за професионално обучение, лицензиран към НАПОО. „Опитваме се да удовлетворим всички желания за допълнителна квалификация и курсове. Единственото условие е да се събере група от 6 до 8 човека“, казва директорът на гимназията Иван Николов. Специалностите, които се изучават там, са три: „Компютърни системи и технологии“, „Автотранспортна техника – двигатели с вътрешно горене“ и „Бизнес администрация“.
„За съжаление, вече втора година, откакто съм директор, не успяхме да осъществим прием по четвъртатата специалност – „Промишлена електроника“, която винаги е била водеща за училището – в едно изминало време, разбира се“, казва той. В Ботевград има няколко много големи фирми, които работят в сферата на електрониката. Разказва, че специалността е била най-желана, когато е съществувал Заводът за полупроводникови прибори в града. Преди да го закрият през 1996 г., на неговата площадка са се развили много фирми – някои големи фабрики и концерни, които са работили изцяло в сферата на автомобилната електроника. „Така или иначе, желаещи няма. Или ние в условията на пандемията не успяхме да обиколим училищата и да се представим, или обществото не разбира нуждата от кадри в този сектор“, допълва моят събеседник. Обяснява, че през годините са провели много разговори с представители на бизнеса и браншови организации и всички се обединяват около нуждата от тесни специалисти. „Имам голямо желание да трансформирам тази специалност в сферата на автомобилната електроника. Очаквам през февруари да сключим договор с фирма за дуална форма на обучение. Надявам се да успеем да разкрием прием за поне половин паралелка“, казва директорът. Категоричен е, че бъдещето на професионалното обучение е именно в дуалната форма. „Тя дава много големи възможности.
И сега, навършилите 18 г. ученици си търсят допълнителна работа, за да помагат в бюджета на семейството.
Това ще бъде реална форма, още в VIII и IX клас да се насочат професионално“, аргументира се той.
„За провеждането на практическите упражнения дистанционната среда не е най-подходящият вариант, но правим всичко по силите си“, продължава Николов. Посочва, че предвидливо в учебната програма е заложено упражненията с практическа насочност да бъдат проведени в края на втория срок, и изразява надежда дотогава положението да бъде нормализирано.
Професионалната гимназия с лекота преминава от присъствено към дистанционно обучение. Тя е със статут на иновативно училище на МОН от учебната 2018/2019 г. Нововъведението, което прилагат, е откриването на паралелка, насочена към работа в електронна среда – „Компютърна техника и системи“. Учители и ученици използват Google Apps for Education, като всеки от тях има профил към домейна на училището. Това им позволява достъп до учебния материал по всяко време и от всяко място.
Николов посочва, че е станал свидетел на любопитна тенденция по време на обучението от разстояние. Оказва се, че някои ученици, които не са посещавали редовно училище, в електронна среда са станали по-активни и бързо са подобрили успеха си. Но негативите също са налице – децата са все по-стресирани, по-трудно се концентрират. „Нещата са динамични и трябва да бъдем гъвкави. Необходимо е да се търси оптималният вариант“, категоричен е директорът.
В гимназията има около 50% деца от социално уязвимите групи, но проблем с липса на устройства няма. Ръководството е предоставило таблети и флашки за интернет достъп на нуждаещите се.
В училището има и общежитие, което след голям ремонт по ОП „Региони в растеж“ вече втора година се използва. Сега там са настанени 17 деца, които живеят извън община Ботевград. „За съжаление, в момента ползваме много малка част от капацитета му. А имаме възможност веднага да приемем 100 деца“, допълва директорът. Сградата е на четири етажа, като три от тях са предназначени за престоя на учениците, а на четвъртия има Учебен център. Спечелили са и проект по ОП „Региони в растеж“ за цялостен ремонт на училището – саниране, подмяна на дограмата, обновяване на класни стаи, санитарни възели и общи помещения. „Когато проектът успее да се реализира, училището ще светне и ще придобие друг вид. Но най-важно от всичко е учебният процес, затова се стараем да има дисциплина и отлична подготовка, за да има смисъл от всичко това“, завършва той.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg