Юриета Иванова оглавява ученическия парламент в Шумен и се ангажира с уникални каузи
Стар латински постулат е: „Каквото не научиш в младостта си, няма да го знаеш и в зряла възраст“. Главният герой на този разказ е активен млад човек, който не се уморява да работи и помага. Юриета Иванова е ученичка в XII клас на СУ „Йоан Екзарх Български“ – Шумен. Председател е на Градския ученически парламент и е част от екипа на Общинския младежки съвет.
Юри е активен млад човек с интереси в областта на хуманитарните науки и изкуството. Позитивна, отговорна и винаги готова да помогне, тя участва в множество доброволчески инициативи и благотворителни каузи. Резултатите от тях я мотивират и я правят щастлива, въпреки че желанието за промяна я лишава от сън, среща с приятел, от време, което да прекара със семейството си. „Кинолентата“ на постигнатите успехи превръща ежедневието в добре режисиран филм, в който всеки следващ кадър отразява стъпка към още по-добро.
„Всички имаме по 24 часа на денонощие, въпросът е в това как ще ги разпределим. Не казвам, че е лесно, но гарантирам, че си струва! А предполагам, че е трудно да бъдеш пасивен. Аз поне не мога да бездействам“ с усмивка споделя Юри. Казва, че да ръководиш Градския ученически парламент, е много отговорно и никак не е лесно, но както тя, така и всички членове работят с желание и любов. Едно от основните предизвикателства пред нея е винаги да бъде в час с новостите, защото динамиката на промените засяга всеки един. Често да бъдеш съвременен, се оказва трудно дори и за млад човек.
„Целта на организацията е да обхване интересите на колкото се може повече младежи чрез различни и уникални само по себе си каузи. Най-честите области, в които работим, са: изкуство, екология, борба с вандализма, личностно развитие. Събитието ни „Игрите на града“ мотивира младите хора от Шумен да научат повече за родното си място чрез игра викторина. Направихме едно различно по себе си образователно чудо, в което участниците бяха предизвикани да се борят за знания. Организирахме среща с младата поетеса Валентина Йоргова. Това вдъхнови десетки да се обърнат към поезията и да я приемат за своя, а предизвикателството „Алюзии – места и думи“, част от програмата AbleMentor, доказа, че
желанието за творчество е заложено у всекиго от нас,
разказва дванадесетокласничката от известното в града хуманитарно училище.
Съвсем скоро предстои да реализират още един проект, обединяващ различните видове изкуства. Всичко това не би могло да се случи без подкрепата на общинската администрация. „Една от най-важните предпоставки за развитието на дадена младежка структура е именно подкрепата от местната власт. Ако нямаме опората, тогава работата на структурата няма да е разгърната в цялост. В нашия град диалогът на младежите и властта е на изключително ниво и никога не сме били лишени от подкрепа, съвет, разбиране. Благодарни сме, защото това е правилният път да станем личности. Някой ден и ние ще заемем местата на тези, които ни управляват, а няма нищо по-полезно от добрия пример. Ние го имаме! – категорична е Юри и допълва: – Вярвам, че младежките организации са основата на успешното развитие, защото там младите хора получават опит и се подготвят за предизвикателствата, с които животът ги среща след време. А те пред младежите в Шумен са същите като пред нашите връстници в цялата страна. В днешно време младите хора имат желание за развитие, но не вярват в него. Смятат, че идеята, която имат, не е възможна за реализация, и се отказват. А не трябва!“
Към настоящия момент членовете на ГУП не се събират заради противоепидемичните мерки. Учениците се обучават в електронна среда и Юриета не предвижда срещи до края на календарната година. Това всъщност ще освободи част от времето , тъй като ученето от вкъщи изисква повече ангажираност.
„Положителните черти на този процес надделяват над отрицателните. Учебните часове, проведени онлайн, не се различават по нищо от тези в училище. Учителите ни са същите, подходът им е същият, учебниците ни са пред нас, тетрадките и химикалките – също. Аз бих определила ученето от вкъщи като вдъхновяващо и творческо начинание. Проектите ни са повече, мотивирани сме да търсим информация от различни и разнообразни източници. Смело мога да кажа, че това, което забелязвам, е един уникален прогрес. Дори учениците, които наблюдаваха облаците през прозореца в учебните часове, се включват активно в обучението в електронна среда.
Лично за мен преходът от присъствено в дистанционно обучение беше лесен, тъй като в моето училище използваме технологиите и сме „калени“ да реагираме в такива ситуации. Въпреки това горещо се надявам скоро да се върнем в училище, както и към обичайния си начин на живот, защото личният контакт е незаменим въпреки предимствата, които ни предоставя техниката.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg