В ОУ „Васил Левски“ – Плевен, няма подготвителни групи. Но целият педагогически екип е наясно с предимствата на задължителното предучилищно образование.
„Следя по медиите дискусията за задължително образование и на 4-годишните – казва Таня Тонева, директор на училището. – Категорично подкрепям идеята по много причини. Една от тях е обстоятелството, че в началните класове не е предвидена възможност да се повтаря, и децата от уязвими групи по-трудно се интегрират. Идеята за ранна предучилищна подготовка е неделима част от превенцията на отпадането от училище. В ОУ „Васил Левски“ децата на 100% са на целодневно обучение. Ползваме всички инструменти, които ни дава Наредбата за приобщаващото обучение, за занимания по интереси. Имаме обучителни групи по проекта „Подкрепа за успех“, както и групи по проекта „Образование за утрешния ден“ – и двата финансирани от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Ползваме всички възможности да създаваме интерес и мотивация у децата и да ги задържаме в училище.“
Директорката е категорична, че учителите от начален етап имат наблюдения след въвеждане на задължително предучилищно образование на 5- и 6-годишните – нивото на подготвеност е съвсем различно. При входните нива дори се „разпознава“ почеркът на отделните детски градини, от които идват първокласниците.
Четете повече в бр. 9,
27 февруари – 4 март 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg