За първи път в езиковите гимназии в Бургас от следващата учебна година ще предлагат STEM профилирани и STEM професионални паралелки. Така например Английската езикова гимназия „Гео Милев“ – Бургас, предлага актуалната професия „Графичен дизайнер“ със специалност „Графичен дизайн“ с профил „Природни науки“. Профилираната гимназия за романски езици „Георги Стойков Раковски“ и Профилираната гимназия за чужди езици „Васил Левски“ предлагат профил предприемачески. Немската езикова гимназия „Гьоте“ предлага профил „Математически“.
Бъдещите зрелостници от тези паралелки ще имат възможност едновременно с интензивното изучаване на чужд език да получат и сертификат за професионална квалификация.
„Прием 2021/2022 е различен. Той се отличава от досегашните с това, че даваме превес на STEM профили в езиковите гимназии. Основно с цел подготовката на младите хора за по-висока пригодност към пазара на труда. Искаме те да добият високи компетенции както по чуждите езици, получени чрез интензивното им изучаване, така и придобиване на профилирана и професионална подготовка по специализирани учебни предмети, които ще им дадат по-добър шанс за реализация. Държа да подчертая, че това отговаря на исканията, а и на търсенето на работодателските организации“, коментира инж. Виолета Илиева – началник на Регионалното управление на образованието в Бургас.
В Профилираната природо-математическа гимназия „Акад. Н. Обрешков“ – Бургас, профил „Математически“, с прием в V клас за догодина ще бъде в три паралелки.
Заложено е така наречените защитени специалности – „Монтьор на подемно-транспортна техника“ („Пристанищна механизация“; „Корабоводител“; „Корабоводене – морско“; „Корабен техник“), „Корабни машини и механиз
ми“, през новата учебна година ще се финансират в паралелки при минимум 9 ученици.
Специалностите от професии с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда за следващата учебна година са „Химик-технолог“, „Техник по транспортна техника“, „Електромонтьор“, „Ресторантьор“ и др. държавният прием в тях ще е в паралелки с най-малко 12 ученици.
„Изключителна е координацията между институциите, които отговарят за Механизма по връщане на учениците в училище, и това се вижда по броя на завършващите. Важно е, че план-приемът е подкрепен от работодателските организации, защото специалностите, които се предлагат, трябва да отговарят на потребностите на пазара на труда“, коментира зам.-областният управител Владимир Крумов по време на заседанието на Комисията по заетост за одобряване на държавния план-прием.
По данни на експертите от Регионалното управление на образованието в последните три години се наблюдава положителна тенденция за увеличаване броя на учениците, завършващи VII клас. В сравнение с 2020 г. броят им през 2021 г.
е с 300 ученици повече, което се равнява на близо 10 паралелки.
Предложението за прием за следващата учебна година е за 150 паралелки, от които 61 професионални STEM паралелки, 28 профилирани STEM паралелки, 33 професионални паралелки и 28 профилирани паралелки.
Данните дават възможност да се предложи увеличаване броя на паралелките със 7, сравнено с настоящата учебна година. За предложените паралелки са необходими 3900 ученици при 4064 завършващи VII клас.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg