„Мястото на НАО „Рожен“ в българската наука се определя от работата на колегите и от техните постижения – казва проф. Евгени Семков, директор на обсерваторията. – Тя е основният двигател за развитие на нашата наука. Ние сме едно от успешните звена на БАН, макар и много малко.
В момента екипът ни е от 35 учени. Но това не е пречка да имаме впечатляваща научна продукция и постижения. Освен това сме и много популярни. Когато сме отворени за посещения, сме приемали по 25 000 души годишно. Смея да кажа, че имаме значителен дял в популяризиране не само на астрономията, но и на физиката и на науката за климата.“
През първите години от създаването ѝ в Обсерваторията има три телескопа. Единият е универсален 2-метров за фотометрични и спектрални наблюдения и два по-малки:50/70-сантиметров „Шмит“ и 60-сантиметров „Касагрен“. Първите наблюдения се извършват на фотографски плаки, а на „Касегрен“ телескопа е монтиран високоскоростен електрофотометър. Досега са получени стотици хиляди фотографии на обекти от Слънчевата система, звезди и звездни купове, отдалечени галактики и квазари и хиляди спектри на интересни звездни обекти.
По-късно в НАО „Рожен“ са въведени първите цифрови CCD камери, които заменят фотографските плаки. Благодарение на сътрудничеството с институт от обществото „Макс Планк“ се провеждат фотометрични, поляризационни и спектрални наблюдения с двуканален фокален редуктор. Изработен е нов спектрограф за двуметровия телескоп и изцяло е обновена системата за управлението му. През 2005 г. е построена нова кула за слънчев телескоп и е монтиран 15-сантиметров Лио-коронограф за наблюдения на слънчевата корона и протуберанси. Изграден е център за посетители с 30-сантиметров телескоп за демонстрационни наблюдения.
През последните години, благодарение на финансирането по Националната пътна карта за научна инфраструктура в НАО „Рожен“, започва интензивно модернизиране и обновяване на апаратурата за астрономически наблюдения. Доставени са нови високоефективни CCD камери за наблюдения с телескопите на обсерваторията. Поръчан е и предстои да бъде доставен 31-сантиметров телескоп за наблюдения на Слънцето, оборудван с нови тесноивични филтри и камера за поляризационни наблюдения. Сключен е договор за доставка на нов роботизиран 1,5-метров телескоп, който предстои да бъде монтиран през 2022 г. Като част от инфраструктурата на НАО „Рожен“ ще бъде изградена станция на разпределения панeвропейски радиотелескоп LOFAR, който също е обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2021 – 2027.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg