Прием в профил „Биология и химия“ с интензивно изучаване на английски език ще има от есента за първа година Профилираната гимназия с преподаване на чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград. Това съобщава за „Аз-буки“ нейният директор Пейчо Георгиев. „Надявам се, че при преминаването към този STEM профил няма да има проблеми с приема. Още повече че 15 – 20% от нашите възпитаници продължават да следват „Медицина“. А за такива ученици тази профилирана подготовка ще бъде добре дошла“, отбелязва събеседникът ми.
Колкото до базата за разгръщане на новия профил, тя е налице. По Националната програма за подобряване на училищната среда гимназията печели финансиране за изграждане на лаборатории по биология, химия и физика. Тази по химия вече е готова, предстои завършването и на другите две. При първото кандидатстване проектът за изграждане на STEM център в гимназията не е класиран, но екипът ѝ не смята да се отказва.
От над 130 години училището е част от историята и визитката на Разград. То е една от първите девет гимназии, построени в свободна България. И до днес тя се намира в уникална сграда – паметник на културата от местно значение. Построена е през XIX век само за две години по проект на австриеца Фридрих Грюнангер, който по това време е архитект на града. Сред другите негови известни творби са паркът на Военната академия в столицата, Софийската синагога и източното крило на Княжеския дворец и други. Красивата постройка на гимназията в Разград в стил австроунгарски необарок с елементи на неоготика посреща през 1885/1886 г. мъжките паралелки на класното училище.
И до днес гимназията съхранява традициите и постиженията на поколения ученици и учители. Сградата се поддържа със средства от училищния бюджет. А в момента директорът търси подкрепа от местната община, за да се направи необходимият сериозен ремонт на целия покрив на училището.
Общо 521 са тази година ученици, с които работи екип от 36 педагози. „Привличаме и млади колеги. И много се радваме, когато те са наши възпитаници.
В момента те са 6 – 7 от преподавателите“, отбелязва директорът.
Ефектът от тяхната работа се вижда в резултатите на учениците – гимназията е сред първите 50 в страната по резултати от държавните зрелостни изпити. А през 2019-а възпитаничката на гимназията Айлян Ахмед получава почетното отличие на МОН „Национална диплома“.
Възпитаниците на училището участват активно в олимпиади и редовно се класират за националните кръгове на надпреварите по езици, физика, химия, биология. Голям е и броят на спечелените отличия от конкурси и състезания от националните календари на МОН. Въпреки че едва през март 2020 г. гимназията най-накрая се сдобива със спортна зала, през годините нейните състезатели печелят редица отличия от Ученическите игри. Два пъти нейни отбори представляват България на Световните ученически игри – през 2003 г. на баскетболните финали в Бразилия, а през 2014-а бадминтонистките участват на турнира в Тайван.
„Трябва да се създават условия децата да се развиват там, където имат интереси. Затова формираме групи за занимания по интереси винаги когато децата проявяват желание“, разказва още Георгиев. В училището фунционират клубове по танци, чужди езици, художествено слово, информатика, математика, както и по различни спортове.
В гимназията следят и реализацията на завършващите. „Освен тези, които се насочват към медицината, над 10 продължават да учат в чужбина. Имаме силно присъствие в УНСС и в Икономическия университет във Варна. Поне десетима избират компютърни и технически специалности. Истината е, че възпитаниците на езиковите гимназии успяват и по-нататък в живота“, заключава директорът Георгиев.
По време на първото превключване към онлайн обучение през пролетта на 2020 г. директорът на Езиковата гимназия в Разград обявява конкурс на тема изолацията. „Учениците ни изпратиха страхотни творби за уроците на това изпитание. Впечатлен съм от дълбочината на разсъжденията им. Събрахме ги в книжка
„Изолацията – всяко зло за добро“, като кориците и колажите в нея също са дело на децата“, завършва Пейчо Георгиев.
Ето и няколко цитата от творби на учениците.
„Мили учители, мисля, че изолацията отвори очите на българския ученик и той усети вашата липса. Имайте търпение, защото ние не можем без вас!“, пише Станимира Начева XБ клас. А Колийн Господинова IXА клас споделя: „…Всеки миг от живота ни оставя своя отпечатък. Може би ще сме открили себе си и ще свалим маските – не онези от плат, а тези, които носим от много време насам… Може би ще си спомним как да бъдем добри, да обичаме и да ценим това, което имаме, докато не сме го изгубили.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg