През изминалата година инвестициите в индустрията на изкуствен интелект (ИИ) са нараснали с 40%. Китай изпревари САЩ в научни публикации за изкуствения интелект. Програмите са по-малко склонни да грешат. Хората са по-склонни да обсъждат етичните въпроси на технологиите. Това са част от изводите в годишния доклад на Станфордския университет Artificial Intelligence Index Report 2021 (AI Index) за състоянието на индустрията на ИИ и неговото въздействие върху глобалната икономика и обществото.
Този доклад измерва глобалния технологичен напредък. Миналата година обемът на глобалните инвестиции в технологии възлиза на 67,9 млрд. долара. Общото заключение на изследователите е: ИИ стана по-силен, по-повсеместен и по-влиятелен.
Китай изпревари най-близките си съперници – САЩ и Европейския съюз, както по общия брой публикации в научни списания, така и по броя на рецензираните публикации. Китай представлява 22,4% от общия брой научни статии (за ЕС – 16,4%, за САЩ – 14,6%), а по рецензирани публикации – 18%
(САЩ – 12,3%, ЕС – 8,6%).
Но САЩ продължават да водят в обема на научните изследвания, подготвени съвместно от научни институции и технологични компании, и съответно в оживяването на идеи. В резултат на това Съединените щати и Китай са допринесли приблизително еднакво за развитието на изкуствения интелект, ако бъдат анализирани по различни параметри, каза Джак Кларк – съпредседател на AI Index.
Изследванията на ИИ за създаване на лекарства, включително тези, използвани за лечение на заразени с COVID, на ваксини, технологии за борба с рака и други фармацевтични и медицински продук-
ти получиха най-голям обем частни инвестиции през 2020 г.
– над 13,8 млрд. долара. Това е 4,5 пъти повече, отколкото през 2019 г. Те са последвани в списъка от разработчици на самоуправляващи се превозни средства (4,5 млрд. долара) и образователни продукти с ИИ (4,1 млрд. долара).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg