В Професионалната гимназия по техника и технологии „Атанас Димитров“ в Нова Загора традициите са живи, а споменът за славното ни минало – грижливо пазен и предаван от поколение на поколение. На 3 март тази година клубът „Млади възрожденци“ към гимназията чества 143-ата годишнина от Освобождението на България със стихове, песни и интересни презентации.
„Представихме най-важните моменти от това героично за българите време“, започва разказа си директорката на училището Станка Динева. Отбелязването на националния празник включва и възстановка на преговорите и подписването на Санстефанския мирен договор. Ученици влизат в ролята на граф Николай Игнатиев, Александър Нелидов, Савфет Мехмед паша и Садулах бей.
Тържеството е под формата на урок по родолюбие в кабинета по история, а главен организатор е учителката по география, история и гражданско образование Тянка Стоянова.
През учебната 2020/2021 г. в гимназията учат 195 ученици. При приема в VIII клас най-голям интерес се наблюдава към професията „Приложен програмист“. Иначе специалностите са три. Освен „Приложно програмиране“ това са „Електрообзавеждане на производството“ и „Компютърна техника и технологии“. Тази година всички паралелки са се запълнили на първо класиране, като е имало и много неприети. „Професиите в областта на ИТ и електроенергетиката са търсени. Интересът към тях е съвсем разбираем“, обяснява директорката. Младите хора са привлечени от възможността за бърза реализация след завършване на средното образование и по-високо заплащане. Повечето от възпитаниците на гимназията продължават обучението си в техническите университети в Габрово, Варна и София с филиалите му в Пловдив и Сливен.
„Всяка година на 15 септември и 24 май в двора на училището се събират всички ученици – нови, настоящи и бивши“, казва Динева. Някои възпитаници така и не оставят любимото училище, където се завръщат като учители. „Двама от тях преподават „Компютърна техника и технологии, един – в специалност „Електрообзавеждане на производството“. Учителят по български език и литература Иван Иванов също е наш възпитаник. Той е завършил „Електрообзавеждане на производството“, допълва моята събеседничка. Динева много се радва, че техни бивши възпитаници са вече нейни колеги.
Обучението от разстояние при тях преминава леко и безпроблемно, въпреки че всички ученици и учители предпочитат присъствената форма. „Повечето предмети при нас са с професионална насоченост, което затруднява ефективното осъществяване на урока в електронна среда. Затова те предпочитат да са тук, в училище“, обяснява директорката.
Учебната база в гимназията в Нова Загора е голяма и модерно обзаведена. Разполагат с учебни кабинети по професионална подготовка и за трите специалности, които предлагат. „Постоянно се стремим да обогатяваме материалната база както със собствени средства от бюджета на училището, така и кандидатствайки по различни проекти и национални програми на МОН“, допълва Динева.
В училището съвсем наскоро са изградили учебна работилница по компютърна техника и технологии и лаборатория по схемотехника по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Модернизиране на системата за професионално образование“. Със средства от бюджета на училището обзавеждат два компютърни кабинета със съвременни устройства.
В момента обновяват кабинетите по електрообзавеждане на производството. „Стремим се във всяка учебна стая да има лаптоп и телевизор, които учителят да използва за ефективен учебен процес“, казва още моята събеседничка.
Ръководството на гимназията поддържа добри отношения с фирми и предприятия, където техните ученици провеждат учебната и производствената си практика. Възпитаниците им редовно участват в състезания по професии, което много помага за бъдещата им реализация. Сред тях са „Мога и зная как“ и „Енергетиката и ние“. През настоящата учебна година ученици се класират за регионалния кръг на състезанието по приложна електроника „Мога и зная как“.
„Така учениците се мотивират да повишават образователните си резултати. Освен това състезанието ги поставя в конкурентна среда, което ги стимулира да покажат най-доброто от себе си“, споделя директорката. Всяка година участват и в Европейската седмица на професионалните умения. През учебната 2020/2021 г. се е осъществила и онлайн среща между ученици и преподаватели от ТУ – Габрово. Директорката с удоволствие разказва и за двата проекта по „Еразъм+“, в които участва гимназията в последните две години. Основна цел е надграждането на ключови практически знания и умения в областта на изучаваната професия.
През годините възпитаниците им печелят и престижната годишна награда „Шофар“ на организацията на евреите в България „Шалом“. Директорката разказва още, че в училището има и Ученически съвет, който активно помага в организирането на извънкласните дейности. Инициативата и осъществяването на ученическите празници е изцяло в ръцете на членовете на съвета. „Много са активни и имат много идеи. Така, както трябва да бъде“, завършва разказа си тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg