Иновативното ОУ „Кап. Петко войвода“ в най-зеления квартал на Варна печели проект след проект
Най-важната ни грижа са децата и тяхното здраве, благополучие и успешна реализация.“ Думите са на д-р Александрина Величкова, директор на ОУ „Капитан Петко войвода“ в най-зеления квартал на Варна – „Галата“.
„Всяко училище има своя неповторим облик, своя уникална атмосфера. Нашето училище е една от най-дълголетните образователни институции в областния център. През тази учебна година честваме неговата 136-годишнина. То е малко и броят на учениците не е голям. Но това е и едно от големите му предимства, защото дава възможност да се установят близки контакти между учители и ученици, между учители и родители. Както в едно голямо семейство“, констатира с радост директорката.
Тя и нейният екип се стараят да създадат атмосфера, която осигурява спокойствие и възможност за изява на творческия потенциал и на малки, и на големи. От изключителна важност е и местоположението на училището.
„Галата“ е прекрасен квартал на Варна – чист, спокоен, осигуряващ безопасна и здравословна среда за децата в училището. А негативите на обществото, които можем да видим в други райони на морския град, слава богу, са далеч от нас“, изтъква Величкова.
Не пропуска да похвали и учителския колектив, който стои заедно с нея зад изграждането на уютната атмосфера в училището, на топлите взаимоотношения и зад успехите и ударното печелене на проекти. „Голямото предимство и голямото богатство на нашето училище е екипът. Той не е голям, но всички специалисти – педагогически и непедагогически, са висококвалифицирани, с голям опит, има и млади колеги. За всички нас училището е кауза и смисъл“, споделя директорката.
И функция от този много силен екип е дейността на училището, която е изключително богата и разнообразна. Към момента ОУ „Кап. Петко войвода“ работи по 18 програми и проекти, в това число и международни, по оперативни програми, програми на МОН и общински програми. Екипът е разделен на групи и всяка от тях е успяла да защити и да получи одобрение и финансиране за своя проект.
„Всеки екип се похвали с одобрен проект, което много ме зарадва. Това е прекрасна възможност да можем да реализираме намеренията си, защото в малките училища с малък брой ученици бюджетът е ограничен“, подчертава директорката.
От началото на тази учебна година училището в кв. „Галата“ е иновативно. Всички класове без I и V изучават интерактивен графичен дизайн, разказва Александрина Величкова, която го отчита като едно от големите постижения на училището.
Именно малкото школо с по една паралелка в клас е единственото основно училище във Варна, спечелило финансиране в размер на 50 хил. лв. за изграждане на STEM среда.
Печеленето на проекти тук е традиция – училището разработва и осъществява проекти вече повече от 20 години.
ОУ „Кап. Петко войвода“ е първенец по национални и европейски проекти в Морската столица още от 2008 г., когато е сред първите три варненски училища, започнали работа с европейски проект по ОП „Човешки ресурси“ още с отварянето на програмата.
От 2002 г. ОУ „Кап. Петко войвода“ е и член на Световната мрежа на екоучилищата, носител на международната награда „Зелен флаг“. Училището работи по програми, свързани с екологичното образование на децата, партнира си със „Син флаг“ и залага много на екологичния аспект в работата си.
Пандемията е ограничила част от богатата извънкласна дейност и е намалила възможността да се трупат отличията от конкурси на възпитаниците на школото в „Галата“. Точно преди година училището, поверено на Александрина Величкова, също се оказва изправено пред световното предизвикателство и трябва бързо и гъвкаво да се нагоди към новите условия на учене.
„Удовлетворена съм от взаимодействието с родителите. Когато стана ясно, че трябва да търсим бързи решения, за да работим с децата, точно за два дни организирахме онлайн обучението. И от първия работен ден след обявяването на извънредното положение нашите ученици се обучаваха синхронно в електронна среда, с образователна платформа“, връща се към миналия март Александрина Величкова.
Светкавичното „препрограмиране“ на училищното всекидневие в онлайн среда получило и родителското признание.
„Родителите бяха изключително удовлетворени, получихме благодарствени писма. Учителите работят почти
12 часа с децата – като започват в 7 – 8 ч. сутринта“, разкрива директорката. По нейни оценки присъственото обучение не може да бъде заменено, но начинът, по който са организирали дейностите онлайн, е на високо ниво. От средата на февруари с разрешението за присъствено обучение на малките училища с по една паралелка в клас, се оказва, че отново училището в „Галата“ е в благоприятна позиция. Така в класните стаи се завръщат всички ученици от школото.
„Имахме възможност от 15 февруари всички ученици да се върнат в класните стаи“, доволна е Александрина Величкова. Нещо повече – броят на децата нараснал, тъй като се появили желаещи ученици от други места във Варна да се преместят в ОУ „Кап. Петко войвода“ именно заради присъственото обучение – важно и за учениците, и за родителите.
Връзката с родителите в кв. „Галата“ не е формална, а реална и пълноценна. Един от проектите, по които се работи, е точно в посока на по-ефективното взаимодействие на училището със семействата на децата. По проекта „Участвай и променяй“ училището всеки месец излиза с различна инициатива в подкрепа на ангажирането на родителите.
„Нашата мисия е да дадем много добра общообразователна подготовка на децата, но се стараем да акцентираме и върху развиване на способности, които ще им осигурят възможности за реализация по-нататък“, обобщава Александрина Величкова. Спомня си един от първите реализирани проекти по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ – „ОУ „Кап. Петко войвода“ – привлекателен културно-образователен център“.
„Това е мисията ни – да продължаваме да утвърждаваме нашето 136-годишно училище като съвременен културно-образователен център и за нашите ученици, и за родителите, и за цялата общественост в района и в града. Правим го с любов и знаем, че има смисъл“, завършва разказа си директорката на най-зеленото варненско училище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg