200 години от рождението на Георги Сава Раковски отбелязва 120. основно училище в София, което носи неговото име. „Датата 14 април е свързана с патрона на училището ни и всяка година е повод за празник, който отбелязваме с тържествен концерт“, разказва директорът на училището Цветанка Тонева. Преди две години патронният празник на столичното школо съвпада със 125-годишнината му. Неговите учители и ученици зарадвали обществеността с празничен юбилеен концерт. Ученик се превъплъщава в ролята на големия българския възрожденец и революционер, но в съзвучие с нашето съвремие. По традиция празникът започва с поднасяне на цветя пред бюста на Раковски в двора на училището. Продължава с тематични рецитали за патрона, за живота му и за наследството, което оставя на българския народ като етнограф, журналист, издател, учител по чужди езици, човек с огром-
на поетическа дарба. Празничната програма продължава седмица, като всеки час на класа е посветен на Раковски, на неговия живот и дело, на това, което е дал на България. Това са и дните, когато тържествено се изнася знамето на 120. ОУ, везано през 1934 г.
„Имаме изключително богата музейна експозиция с много интересни артефакти за историята на училището и за живота на нашия патрон. От нея започва училищният живот на всички първокласници и така те години занапред запазват в сърцата си любовта и чувството за принадлежност към 120. основно училище, както и любовта към Родината, завещана ни от Раковски“, разказва Цветанка Тонева.
В необикновена ситуация се подготвят да посрещнат юбилея на своя патрон ученици и учители.
Но празникът си е празник, а традициите се спазват. Тази година сцената на празничния концерт е големият училищен двор. Почетен караул от четвъртокласници ще стои до паметника на революционера възрожденец. Концертът ще бъде качен в сайта на училището и в YouTube.
Минаващите по столичния булевард „Евлоги и Христо Георгиеви“ със сигурност нееднократно са се възхищавали на архитектурата на столичното 120. ОУ. „Същински дворец“ наричали хората от квартала училищната сграда, издигната през 1911 г. Тя носи духа на следвъзрожденската епоха с уникалните сребърни кулички и впечатляващата архитектура, с училищните коридори, покрити с близо 112-годишна италианска ръчно печена теракота. Това архитектурно бижу от миналия век напълно се вписва в духа на XXI век с модерната си образователна инфраструктура – виртуални кабинети, център по природни и обществени науки, обединяващ в себе си модерно обзаведени кабинети и такива по музика, изобразително изкуство, бит и техника, физкултурен салон.
120. ОУ печели проект и за изграждане на STEM център с кабинет по дигитални компетенции, виртуална зоостая със зоокът, зала за астрономически наблюдения. „Всяка класна стая разполага с интерактивна дъска и с ултрафокусни медийни проектори. Осигурихме мобилно устройство на всеки нуждаещ се ученик, а учителите ни разполагат с личен служебен лаптоп“, пояснява директорката.
ОУ „Георги С. Раковски“ е сред първите иновативни училища в страната. Едната иновация е свързана с паралелките по изобразително изкуство. „Децата ни печелят национални и международни конкурси, участват в пленери. А миналата учебна година бяхме домакини и на национален конкурс, който ни донесе много награди – не спира да изброява постиженията на децата и техните педагози Тонева. – Цялото ни училище е художествена галерия с творби на малките художници. А експозициите непрекъснато се сменят. Затова училището ни изглежда винаги ново и актуално.“
Втората иновация е свързана с преподаването на природните науки. Децата са изявяват в областта на биологията, химията и опазването на околната среда, човек и природата.
И неслучайно след VII клас продължават в Националната природо-математическа гимназия. „Ние сме единственото училище в България, което през октомври отбелязваме Ден на природолюбието“, пояснява събеседничката ми. На тази идея е посветен и проект по „Еразъм+“.
120. ОУ си има и свой журналистически пресцентър. Освен че популяризират добрите инициативи на деца и учители, малките журналисти издават и вестник по повод на различни празници. На разположение на бъдещите ни колеги е отлично обзаведен компютърен кабинет.
„Ние сме щастливи учители с прекрасни деца, които развиват своите заложби и представят по най-добрия начин училището ни в областта на изкуствата, литературата, природните науки, спорта. Затова са нашата гордост“, пояснява Тонева.
И няколко думи за 52-мата учители на тези 691 прекрасни деца. Около 30% от тях са под 30 години. С деца и родители работят педагогическият съветник, който е психолог, и логопедът. А за учениците със специални образователни потребности се грижат и отлично подготвени ресурсни учители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg