Столичното 107. ОУ „Хан Крум“ е единственият български представител в проект, посветен на учителя лидер, финансиран по програма „Еразъм+“. Проектът започва в края на 2018 г., като неговата цел е създаване на три интелектуални продукта – наръчник за лидерството в образованието, стандарти за учителя лидер и обучението на учители лидери. Повече за българското участие в Проекта и за целите, които преследват участниците в него, научаваме от преподавателката по музика и координатор на Проекта в 107. ОУ „Хан Крум“ Павлина Чочова.
„Основната цел е да се дадат насоките, в които трябва да бъде трансформирано образованието, за да стане по-адекватно на съвременните условия и да отговаря на очакванията и изискванията на днешните деца. През последните две години и половина страните, които участвахме в Проекта, се стремихме преди всичко да бъдем полезни. Нашите продукти са насочени към крайния потребител – учители, директори, ръководители на образователните институции, разбира се, и родителите“, казва Павлина Чочова. С полезните и иновативни неща в наръчника и стандартите, изработени от шестте участника в проекта, всеки може да се запознае на сайта на 107. ОУ. Над 100 страници съдържат най-важ-
ното и полезното за всеки учител или ръководител в образователната система.
Като най-значим елемент от трите съвместни продукта Павлина Чочова откроява практическото обучение. Тя споделя, че от всички участници в Проекта само екипът на 107. ОУ е провел реално практическо обучение, макар и в онлайн среда заради мерките, свързани с COVID-19. Така столичното училище успява да изпълни много от практическите задачи и най-важното – да покаже как събраната информация и теория от наръчника може да се приложи успешно в практиката. Макар че тренингът е онлайн, 238 преподаватели от цялата страна вземат активно участие, изпълнявайки практическите задачи. Благодарение на тази обратна връзка екипът установява, че 98% от всички участници биха препоръчали това обучение на свои колеги.
По време на съвместната си работа страните участнички достигат и до други важни изводи, а именно, че проблемите и трудностите за преодоляване в образователните системи на страните участнички са по-скоро общи. И макар, на пръв поглед, отделните образователни системи да изглеждат различни, всъщност те имат повече допирни точки.
В съвместната работа по този проект всяка страна работи по определена главна тема, като екипът на 107. ОУ се концентрира основно върху „Учителят като лидер в класната стая. Учителят лидер като ментор, наставник и коуч. Стандарти за учителя лидер. Добри практики“.
Румъния, в лицето на екип от Университета „Лучан Блага“ в Сибиу търси отговор на въпроса какво означава да си лидер. Представителят на Турция е образователният инспекторат на област Анкара, който концентрира своята работа върху ролята на училищния ръководител. Гърция е представена от образователния инспекторат на област Ламия. Там проучват каква подкрепа е необходима за училищния ръководител. Събрани са исторически сводки, определения и различни видове предложения за организационни промени. Водещият партньор в Проекта е Полша. Институтът за усъвършенстване на учители и кадри в Краков изследва ролята на учителя лидер за усъвършенстването на качеството на работа в училище. Италия е представена от международен образователен институт със седалище във Флоренция. Там се проучват формите на сътрудничество между семейството и училището.
Почти две години и половина съвместна работа води и до ползотворен обмен на мнения, коментари, информация. Другият важен извод, до който достигат страните участнички, е, че въпреки променени заради пандемията, придобиването на лидерски умения и качества и тяхното усъвършенстване винаги стоят на дневен ред. „Днес учителят лидер, освен виртуозно владеене на знания и използване на свои иновативни методи и подходи, трябва да умее да борави и с новите технологични инструменти и да работи професионално в електронна среда на обучение. „Новото нормално“ доведе и до друга „реалност“ за преподавателя – да бъде под постоянен мониторинг от страна на родителите, които често са край своите деца, когато са в онлайн среда. Но това, от своя страна, носи и плюсове, тъй като поддържа обратната връзка преподавател – ученик – родител“, коментира координаторът на Проекта от българска страна Павлина Чочова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg