Докато нашата планета обикаля около Слънцето, тя се плъзга през облаци от извънземен прах. Няколко хиляди метрични тона от този материал достигат до повърхността на Земята всяка година, показват нови изследвания.
По време на три лета в Антарктида през последните две десетилетия изследователи събират над 2000 микрометеорита от три снежни ями. Ако екстраполират от тази оскъдна проба към останалия свят, малките камъчета от Космоса представляват огромни 5200 тона, с които Земята „наддава“ на тегло всяка година, съобщават изследователите в Earth and Planetary Science Letters.
Голяма част от Антарктида е идеалното хранилище за микрометеорити, защото няма течна вода, която да ги разтвори или унищожи по друг начин, казва Жан Дюпра – космохимик от Университета Сорбона в Париж (SN: 5/29/20). Въпреки това събирането на пробите не е лесна работа. Налага се Дюпра и колегите му да изкопаят два метра или повече, за да достигнат слоеве сняг. След това с помощта на ултрачисти инструменти за събиране на стотици килограми сняг те успяват да го разтопят и да пресеят малките съкровища от студената вода.
Като цяло, екипът е открил 808 микрометеорита, които са се разтопили частично, когато са преминали през земната атмосфера, и други 1280 микрометеорита, които не са показали такива щети. Размерът на частиците варира от 30 до 350 микрометра и всички тежат само части от грама. Но всички микрометеорити са открити в три области на обща площ само няколко
квадратни метра. Ако се приеме, че частиците космически прах със същата вероятност могат да падат и навсякъде другаде, може да се прецени колко прах е паднал върху цялата планета.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg