Пет цяло и четири грама кислород са получени по време на едночасов експеримент с уреда MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) на американския марсоход Perseverance („Постоянство“), съобщават от НАСА. За мнозина това е знак, че е възможно на Червената планета да се добива необходимият за бъдеща мисия на хора кислород. Атмосферата на Марс се състои от 96% въглероден диоксид.
В рамките на експеримента MOXIE успява да отдели кислородни атоми от молекулите на въглеродния диоксид, като в атмосферата се отделя отпадъчен въглероден окис. „Това е критична първа стъпка към превръщането на въглеродния диоксид в кислород на Марс. MOXIE има още работа, но резултатите от тази технологична демонстрация са пълни с обещания. Кислородът не е необходим само за да дишаме. Ракетното гориво също зависи от кислорода“, коментира Джим Ройтер от НАСА.
Това е поредният успешен експеримент на американската мисия, след като на 19 април в разредената марсианска атмосфера се издигна и хеликоптерът Ingenuity („Находчивост“). Ръководен от Земята, 2-килограмовият дрон осъществи първи тестов полет на земен апарат в атмосферата на друга планета, като се издигна на 3 м височина и направи полет от двайсетина секунди. Апаратът прави и серия от снимка, като самият той е заснет от марсохода Perseverance. В следващите дни той прави още два полета – при първия се издига на 5 м и се премества встрани за първи път, а при втория изминава 50 м на същата височина със скорост от 8 км/ч. Успешните полети дават надежди, че подобни апарати могат да направят много по-обстойни и бързи изследвания на повърхността на Марс.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg