Само работейки, можем да преосмислим средата си. Около това убеждение се обединиха участниците в националния онлайн форум за ученическо самоуправление, чиито домакини бяха Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и Младежкият съвет на Пловдив. Това е първата от серията инициативи, които поставят фокус върху ученическото самоуправление в страната, търсят проблемите и посочват добрите примери.
Събитието се проведе под патронажа на Регионалното управление на образованието, а началникът Иванка Киркова приветства участниците и ги увери, че ще подкрепи всяка тяхна идея. „Какво по-добро от това ученическите съвети да бъдат обединени на територията на областта, а защо да не представите идеите си и на национално ниво“, каза Киркова.
Участие в събитието взеха експерти, директори, учители, педагогически съветници, училищни психолози и ученици от цялата страна. Те представиха добрите практики в областта на ученическото самоуправление, говориха за историческото развитие на ученическите и младежките организации в България.
Като добра практика бе посочен създаденият преди три месеца в Пловдив Младежки съвет, който обединява ученическите парламенти на 20 пловдивски гимназии.
„Идеята бе да се формира общност от млади хора, които да си помагат и да работят заедно, да реализират общи дейности и проекти. Да бъде създадена мрежа от ученически структури на самоуправление в града, които да се превърнат в посланици на идеята за активно младежко гражданско общество“, каза председателят Петя Боекова, която се включи в първия модул на форума – „Разкази от практиката“. Тя определи събитието като малко чудо и важна стъпка към обединението на личности с различни интереси, но с общи цели. Марина Узунова от ЕГ „Пловдив“, която също е част от Младежкия съвет, формулира теоретичните принципи, на които се основава дейността на всеки ученически парламент. „Това е възможност да се заяви ученическата позиция, да се обединят младите хора около идея, кауза, поле за ползотворен живот“, обобщи Марина.
Според модератора на форума и председател на Ученическия парламент на гимназията домакин Симеон Марков естествената нужда на учениците е да се обединяват, като много важна е личността на лидера.
Като изключително успешна бе представена дейността на Ученическия съвет на Националната търговска гимназия – Пловдив. За това как от мечтата се е родила идеята, за добрите каузи, обединили учители и ученици, говори бившият председател Николай Николов, познат и като младежки омбудсман на Пловдив. Той представи създадената от тях организационна структура, която включва три звена – Управителен съвет, екип от отговорници и педагогически съветник. Учениците дават на избори вота си за председателя, тримата му заместници и представителите на паралелката.
„С това събитие доказваме, че идеята за активно младежко гражданско общество се реализира с пълни сили и невероятна смелост“, категоричен е Николай. Свои успешни кампании представиха и учениците от Националната гимназия по древни езици и култури „Свети Константин-Кирил Философ“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg