Тя ще подпомогне профилактиката на 2000 специалисти
Държавата ще покрие до 100 лв. от разходите, направени за доплащане на храна и такса резервация на до 2000 педагогически специалисти по програмата за профилактика и рехабилитация за 2021 г. на НОИ. Това предвижда модул 2 „Рехабилитация на педагогическите специалисти“ на новата национална програма на МОН „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“. Програмата е публикувана за обществено обсъждане. Разходите следва да са извършени в периода от започването ѝ до 30 септември 2021 г. От нея могат да се възползват всички педагогически специалисти от държавни, общински и частни образователни институции.
Целта е ранна диагностика на заболяванията на млечната жлеза и простатата и предприемане на мерки за отстраняване на дълготрайните ефекти на заболяване и промяна в прогнозата за пациента.
В дейностите на модул 2 могат да участват педагогически специалисти, които имат медицинско направление и медицинска документация за заболявания от следните групи – сърдечносъдови, стомашно-чревни и чернодробни, бъбречно-урологични, ендокринни, гинекологични и андрологични, кожни заболявания, заболявания на централната и на периферната нервна система, на дихателната система и на опорно-двигателния апарат.
Педагогическият специалист представя удостоверение/протокол за рехабилитация, което е в резултат от медицинско направление от личен или лекуващ лекар, както и разходооправдателен документ на директора на образователна институция за възстановяване на общ разход. Необходимостта от включване в модул 2 се доказва чрез копия на медицинското направление Бланка МЗ от личен или лекуващ лекар за необходимостта от рехабилитация, удостоверение за ползване на парична помощ за профилактика и рехабилитация, издадено от съответното териториално поделение на НОИ, и разходооправдателен документ за извършен разход за допустими дейности по модула.
По модул 1 „Профилактика на педагогическите специалисти“ на Програмата ще се възстановяват до 15 лв. от разхода за профилактичен преглед за заболявания на млечната жлеза при жените и простатната жлеза при мъжете. От възможността могат да се възползват до 12 000 педагози. Срокът отново е до 30 септември 2021 г.,
като преди това директорите на образователните институции утвърждават списък с желаещите да се включат в дейностите по модула. Те могат да сключат договор с медицински център за провеждането на профилактичните прегледи или да определят друг ред за осъществяване на профилактичните прегледи.
Общият бъджет на Програмата е 400 000 лв., които ще бъдат осигурени в рамките на бюджета на МОН за 2021 г. Те са разпределени в модул 1 – 189 хил. лв., и модул 2
– 200 хил. лв. За разработена платформа за заявяване и отчитане на разходите са предвидени 20 000 лв.
Допускат се компенсирани промени на одобрените средства между отделните модули. А когато общата сума на средствата по получените заявки превишава осигурените средства по Програмата, размерите на средствата по заявките могат да се намалят пропорционално до достигане размера на разполагаемите суми.
По Програмата няма да се финансират разходи за други профилактични прегледи, медицински прегледи, изследвания, рентгенови снимки и други материали, изискващи се за прием за рехабилитация, както и нощувки, рехабилитационни процедури и разходи за храна, които са за сметка на НОИ. До 15 април 2022 г. министърът на образованието и науката публикува на интернет страницата на МОН отчет за изпълнението на Програмата.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани към дирекция „Политики за стратегическо развитие, квалификация и кариерно развитие“ – МОН (r.ybryam@mon.bg), до 04 юни 2021 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg