Националната програма „Иновации в действие“ за поредна година доказва, че в България има успешни училища с креативни учители и любознателни ученици. В продължение на седмици учители и ученици от цялата страна обменят знания и опит, представят нововъведения в учебния процес.
Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново е домакин на форума „Иновативно обучение в STEM среда“.
Това е единственото в страната училище с поставена иновативна задача от МОН. Тя се изразява в създаване на нов модел на обучение в професионално направление „Компютърни науки“ в облас-
тите на дигиталното предприемачество, киберсигурността и изкуствения интелект. Форумът даде възможност на над 50 учители и ученици да обменят знания и опит, свързани с изграждането на STEM центрове, и да представят добри иновативни практики при обучението в STEM среда. В дискусията се включиха учители и ученици от Добрич, Горна Оряховица, Велико Търново и Свищов.
В Плевен гимназисти представиха иновативни икономически решения за развитие на родния си град по време на форум, посветен на иновациите в средното образование. Домакин на инициативата е Държавната финансово-стопанска гимназия „Интелект“ в Плевен. Сред акцентите в споделените практики са иновативната работа в симулационна бизнес среда, използване на специализиран хотелски софтуер в часовете по учебна практика и работа за намаляване на агресията в училище. Добри практики представят и педагозите от СУ „Васил Кънчов“ във Враца, ПГ по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ в Бургас, НУ „Св.св. Кирил и Методий“ в Долни Дъбник и Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в Плевен.
„Смисълът на образованието е да превръща огледалата в прозорци“ – това е изводът, до който стигнаха участниците в работната среща по програмата „Иновации в действие“, провела се в ПГДС „Цар Иван Асен II“ в Хасково. Домакините посрещнаха ученици и учители от ПГ по електротехника „А. С. Попов“ в Девин и в ПГ по икономика „Карл Маркс“ в Смолян. Националната програма прави възможна съвместната работа на трите гимназии, които са с различна професионална насоченост.
Гостите посетиха учебен час по иновативния предмет „Топиари“, изучаван в специалност „Парково строителство и озеленяване“, след което се проведе семинар на тема „Стимулиране на креативното мислене и постиженията на учениците чрез иновации“. Представителите на хасковската и девинската гимназия споделиха, че иновацията им помага да направят професионалното образование привлекателно, както и да подготвят младите хора за активно включване в пазара на труда чрез придобити актуални умения.
Учебни програми, създадени от учители и университетски преподаватели, бяха представени в Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ по време на работна среща по Национална програма „Иновации в действие“.
Програмите по избираемите модули по профилиращите предмети биология, химия, физика, математика и информационни технологии са продукт на съвместна работа с университетски преподаватели от СУ „Св. Климент Охридски“. В екипа от учители от НПМГ, който реализира иновацията, са Тодор Иванов, Георги Симидчиев, Мирослава Николова, Жана Кюркчиева, Валентин Дойнов, Галя Петрова, Людмила Кирилова и Наско Стаменов.
В иновацията са включени всички паралелки на XI клас.
В събитието участваха учители и ученици от профилираните природо-математически гимназии в Казанлък и Видин. Те наблюдаваха практически уроци в специализираните кабинети на НПМГ и лабораториите на Факултета по химия и фармация на Софийския университет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg