Правителството удължи с три години срока за създаване на методология за определяне на образователните резултати на детските градини и училищата. Чрез нея се предвижда да се отпускат пари за повишаване качеството.
Изискването за внасяне на проект за методология е в сила от 1 януари 2018 г.,
а крайният срок за приемането е 30 юни 2021 г.
При встъпването си в длъжност служебният екип на МОН обаче установява, че такава методология не е разработена. Съществува частичен опит за такава, който обхваща само образованието между IV и VII клас. Изобщо не е направен опит да се разработи оценка на качеството в детските градини.
Освен това Законът за предучилищното и училищното образование изисква методологията да вземе предвид оценката от инспектирането, проведено от Националния инспекторат по образованието във всички детски градини и училища. От октомври 2018 г. до юни 2021 г. са проверени общо 333 образователни институции от общо 4151. При сегашния капацитет и система за работа на Инспектората проверката на всички училища и детски градини ще отнеме около 30 години. Очевидно са необходими промени във функциите и/или в капацитета на Инспектората.
Отлагането на методологията с три години ще даде възможност да бъде направено всичко необходимо, за да може финансирането според качеството на образователната система да се реализира по правилния начин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg