Татяна ДИКОВА
В 26 от общо 50-те училища в област Търговище работят образователни медиатори. В област Монтана в 32 училища са назначени 34 образователни медиатори, а в едно обединено училище са дори двама. По време на извънредното положение тези хора се превърнаха в герои. Благодарение на тях деца не отпаднаха от образователната система и не бива да се забравя заслугата им – ще чуете добрите думи за медиатора.
Той е човекът, който познава всяко дете и всяко семейство в „махалата“. И те го познават.
А училището възлага на него и друга важна социална функция – да бъде за пример как се успява, когато учиш. Тогава си полезен на себе си, на семейството си и на общността.
Иска ми се фигурата на медиатора да се нареди до тази на учителя. Той, учителят, направи може би най-голямата си крачка в своята кариера през миналата и през тази година. Мнозина се сбогуваха с класно-урочната система и се „събудиха“ във виртуалната класна стая. Подобна гигантска крачка направи и медиаторът, но в рамките на своите задачи – да минимизира последиците от дългите месеци на карантина и да не допусне отпадането на деца от училищe. Деца, които нямат възможност всеки ден да са във виртуалната класна стая. Деца, които продължават, въпреки че никой около тях не се интересува дали те ще продължат.
Впрочем има такъв човек и това е медиаторът. На много места той продължи да изпълнява своите задачи дори облечен в специален костюм. Носеше на учениците задачите за изпълнение. Помагаше да си напишат домашните. Разясняваше уроците.
Превърна се в живата, така необходима връзка за една критична ситуация между ученик, училище, семейство.
Дано добрите му дела не се забравят и да продължат.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg