За сцена на открито и система за видео и аудио стрийминг мечтаят в Общинския детски комплекс в Средец
Всяка година се актуализират дейностите за извънкласни занимания, които предлага Центърът за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс в Средец, област Бургас. Така се поддържа интересът на децата и учениците да участват в тях. Доказателство за това е фактът, че през изминалата 2020/2021 г. въпреки пандемията и дистанционното обучение броят на подрас-
тващите, които се включват в различните форми, се запазва на повече от 600.
„Опитваме се да сме в крак с новите тенденции, които интересуват младите хора“, споделя директорът на ЦПЛР – ОДК в Средец Марин Димов. Той заема поста преди една година. Преди това в продължение на шест години е директор на Младежкия дом в Средец, където отговаря за секторната политика на общината в сферата на спорта и младежките дейности. Средец е общински център, а общината включва общо 32 села, в които има 6 училища и 8 детски градини – 4 от тях са в Средец.
В ОДК работят 8 учители. Двама са на щат, а останалите са лектори. Някои от тях пътуват по селата в общината, за да работят с децата на място и те да не чувстват липса на интересни и полезни занимания. Осигуряват им се занимания по английски език, приложни изкуства, игрознание, които разно-
образяват ежедневието им. Активно работят с детските градини и с училищата. При необходимост се предлагат различни дейности и обучения, за да покрият дадени предмети, ако на място учебните заведения не разполагат със свои учители.
ОДК развива дейности в 15 различни направления в областите „Науки и технологии“, „Изкуства“ и „Спорт“. Най-голям е интересът към английския език. ОДК акцентира върху подготовката на малчуганите от детските градини и подготвя прехода им към училището. Обратната връзка показва, че се постигат много добри резултати от заниманията по английски език. Директорите на детските градини и родителите дори искат да се преподава на по-високо ниво. Предлагат се и много занимания в сферата на изкуствата – гайда, китара, пиано, а също и спортни дейности, към които се опитват да привлекат максимален брой деца. Защото проблемът с наднорменото тегло при подрастващите се засилва не само по света, а и у нас.
От тази учебна година в ОДК започва новата дейност игрознание. Тя комбинира образователна и спортна тематика под формата на различни игри. А за новата учебна година директорите на детските градини предлагат да се включат и чисто спортни занимания, което ще може да се реализира при наличието на повече присъствено обучение.
Интересът на децата към извънкласните занимания се поддържа и чрез организирането на голям брой мероприятия, в които само през последната година са се включили над 400 подрастващи. „Организираме и различни конкурси. Един от тях е национален за рисунка, приложно изкуство, есе и фотография – „Шарено петле“. Той се провежда от пет години. В тазгодишното му издание имаме двойно повече участници – 670, което за нас е рекорд – обяснява Марин Димов. – „Шарено петле“ е традиционен за региона.
Акцентира върху характеристиките на Странджа планина, която все още не е достатъчно позната и се опитваме да я популяризираме. Тази година заложихме
на багрите на Странджа и от получените рисунки над 150 са на темата за нестинарството например. След големия интерес към „Шарено петле“ през тази година обмисляме да го предложим за включване в Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на МОН. Това ще вдигне още повече нивото му.“
От следващата учебна година от ОДК планират да въведат още поне три нови конкурса на регионално ниво. Те ще бъдат свързани с изобразителното и приложното изкуство и фотографията. Ако предизвикат интерес, впоследствие ще прераснат в национални.
В община Средец има доста деца от уязвимите групи. Сега голяма част от тях се включват в организираното от ОДК лятно училище, както и деца със СОП, които също имат нужда свободното им време да бъде уплътнено с образователни и развлекателни дейности. Комплексът работи активно и с Центъра за обществена подкрепа в Средец, както и с центровете за настаняване на деца от семеен тип. „Опитваме се да работим в синхрон с всички образователни и социални институции, за да успеем да приобщим всички подрастващи от общината към нашите дейности и тези в Младежкия дом“, твърди директорът на ОДК в Средец.
Според него летните училища са много подценени. А интересът към тях е голям, тъй като в малките населени места децата нямат достатъчно забавления. Всеки месец в продължение на 10 дни ОДК предлага занимания в рамките на 3 – 4 часа, но нуждите са по-големи. Самите деца приемат много по-добре новите знания, когато им се предлагат леко, забавно, с повече игри и почивки между тях. Така постигат и много по-добри резултати.
По време на едно от заниманията в лятното училище
балканският
и неколкократен републикански шампион за юноши по карате Митко Стоянов от Средец
представя пред група от 15 момичета кратка загрявка, правилна стойка и удари. След това 10 от присъстващите момичета искат да се запишат на карате в Младежкия дом. „Митко Стоянов започва да тренира преди 8 г. Сега е само на 13 г., а е завоювал толкова много медали, че се превърна във вдъхновител за местните деца да спортуват. Точно затова е много важно да се предлага всичко и в малките населени места, защото иначе Митко нямаше да открие таланта си в каратето – категоричен е Марин Димов. – Затова се опитваме да разнообразяваме заниманията, да предлагаме модерни, актуални, иновативни дейности, за да задържим младите хора тук, по родните им места и да обърнем тенденцията да мигрират към големите градове.“
Усилията на ОДК са насочени към предлагането на максимален брой дейности на открито заради пандемията. През 2020-а предлагат на Общината да се изгради корт за плажен волейбол и тенис. Защото разполагат с голяма сграда и парк към нея, който може да бъде запълнен с много дейности на открито.
Освен това кандидатстват по ПУДООС с проект за изграждане на зелена галерия на открито. Тя се състои от 11 изложбени статива с осветление, на които могат да се представят творбите на различни художници и фотографи. Изложбената площ може да се посещава и разглежда по всяко време на денонощието, интересът към нея е голям и пространството е запълнено със заявки за изложби за 8 месеца напред.
През 2020-а кандидатстват и по Национална програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ на МОН с малък проект за изграждане на кабинет по фотография. Правят студио, което според бургаски фотографи предлага много добро ниво на техника и осветление и се радва на голям интерес. Студиото се ползва не само от възпитаниците на ОДК, а и от други деца от Средец, както и от тези от центровете за настаняване от семеен тип.
През последните месеци във фоайето на сградата на ОДК успяват да изградят и детски развлекателен център изцяло с дарения от местни бизнесмени.
Той се ползва всеки ден от 10 – 15 деца, които в някои дни стигат и до 50 – 60.
„През изминалата пандемична година имахме повече време за проучвания и кандидатстване по различни програми – казва директорът на ОДК. – Запознахме се с различни иновации и решихме, че ще е много подходящо да въведем система за видео и аудио стрийминг в реално време в онлайн платформите. Предвид обстановката участието и присъствието на много хора в събитията и на концертите е ограничено. Но те могат да бъдат излъчвани онлайн и да достигнат до още повече зрители. Подобни системи струват около 15 – 20 хил. лева, но те обикновено имат и система за продажба на онлайн билети. Така че инвестицията си струва. Надяваме се нашият ОДК да е сред първите в България с такава система за аудио и видео стрийминг. Предстои да проучим възможностите за евентуално финансиране от Националната програма „Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование“ на МОН.
Искаме да имаме възможности за кандидатстване по повече програми. Защото много ЦПЛР са с остаряла техническа база и имат нужда от обновяване, включително на пространствата около тях, сградния фонд и кабинетите. Подобряването на базата дава допълнителна стойност. Така разширяваме гамата от предлаганите занимания. Искаме да подобрим оборудването на кабинетите, инфраструктурата, както и спортно-образователната техника. Имаме желание да изградим и сцена на открито за концертните прояви“, завършва директорът на ОДК.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg