Единствената колекция от пясък в България се намира… в Бургас. Тя е създадена по идея на доцент Светла Далакчиева, която е главен уредник в Природонаучната експозиция в Регионалния исторически музей Бургас и преподавател в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Колекцията наброява над 600 различни мостри от цял свят.
„Видях снимка на звездовиден пясък от Япония, която ме заплени. Тогава написах в търсачката „пясъците на света“ и разбрах какво необятно богатство са“, спомня си доц. Далакчиева за началото през 2014 година. То е свързано с децата от екоклуб „Вая“ към Природонаучния музей. Те започват да събират пясък от близките плажове, но любопитството кара да се търсят контакти и в чужбина.
Колекционерите на пясък по света се наричат псамофили и имат свой кодекс. Според него се събира точно определено количество пясък и това е 30 милилитра. Пясъкът не се продава, а само се заменя срещу друг вид.
На бургаските ентусиасти помага фактът, че от България няма пясъци в световните колекции. Черният пясък от бургаския плаж се разменя успешно за хавайски зелен пясък и още екзотични проби. Любопитна подробност е и фактът, че снимка на пясък от плажа на Резово е включена в календар на Университета в Минесота, САЩ.
„Вече имаме пясък от Бермуда, Великденските острови, Сахара, Дубай, Юта, Антарктида…“, изрежда Далакчиева. Едно от последните попълнения е пясък от Куба. Има и звездовиден пясък от японския плаж, където никой не лежи на хавлията си, а всички са на четири крака, за да се наслаждават на красивите форми.
Най-трудно и до момента се намират проби от Русия, признава преподавателката в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“. Докато от САЩ в бургаската колекция има проби от почти всички щати.
Научили за колекцията, много хора се включват в обогатяването ѝ. „Мои приятели ми носят пясък от различни точки на света. И се оказа, че пясъкът започна да ни сближава – усмихва се доц. Далакчиева. – Нещо като мисия „Пясък“.
Не липсват и куриозни ситуации. „Викат ме в митницата. Строга служителка гледа пратката и пита: „Семена?“. Отговарям: „Не“. „Билки?“. Клатя отрицателно глава и за да не се измъчва повече жената, казвам: „Пясък“. Следва объркване и ми се заявява, че ще трябва да се изследва пратката. Питам наивно: „Къде ще го изследвате? В България няма такава лаборатория“. Отново объркване. И…пратката бе освободена“, смее се на спомена доц. Далакчиева.
Пясъците в колекцията са морски, речни, вулканични. Някои от тях са си направо чакъл, като този от Исландия или пък от Гърция.
Един от ценните експонати е от остров Реюнион, където се намира база на Френския легион и мястото е недостъпно за граждани. Пясъкът е донесен от българин, служил в Легиона. Така се оказва, че шепа пясък обединява хората, прави ги приятели, събужда усмивки, мечти.
За колекцията се търси най-удачният начин на излагане – така че да се вижда добре съдържанието на бурканчето, но в същото време да е защитено от кражба или пък невнимателно счупване. За да може бургазлии и гости на града да се запознаят с уникалната колекция.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg