Беатрис Балева – IX клас, I място,
ПГПЗЕ „Захари Стоянов“ – Сливен
Научен ръководител – Гинка Велева
Физиката е изследване на природата, която ни заобикаля, или по-точно на света, в който живеем. Точно това означава думата физика в гръцки и латински – „естествена наука“. Светът около нас варира от атомите и елементарните частици, които ги съставят, до цялата Вселена. Великият физик д-р Ричард Файнман дава страхотно описание на това, което е „разбиране на природата“.
Да кажем, че не знаем правилата на шаха, но имаме възможността да наблюдаваме движенията на играчите. Ако гледаме играта достатъчно дълго, ще можем да разберем някои от правилата.
С опознаването им можем да се опитаме да разберем защо даден играч е изиграл определен ход. Това обаче може да е много трудна задача. Дори да знаем всички правила на шаха, не е толкова лесно да разберем цялата сложност на играта в дадена ситуация и да предскажем правилния ход. Знаем обаче, че единствената ни цел е постигане на някакъв напредък. Човек може да отгатне грешно правило, като частично гледа играта. А играчът с опит може да се възползва от дадено правило и да използва ход, който досега не е използвал, и наблюдателят на играта може да се изненада. Поради новите ходове някои от правилата могат да се окажат грешни и наблюдателят ще трябва да преустанови своите разсъждения. Физиката функционира на същия принцип.
Всичко около нас е като голяма игра на шах, изиграна от природата. Събитията в природата са като ходовете на великата игра. Разрешено ни е да наблюдаваме събитията в природата и да познаем основните правила, според които се случват събитията. Може да се натъкнем на ново събитие, което не следва правилата, познати по-рано, и може да се наложи да обявим старите закони за неприложими или грешни и да открием нови такива. Физиката е всичко това, което е между реалността и недействителността. Тя е като Вселената – крайна, но неограничена. Така че накратко – физиката е онова неописуемо приключение, което се стреми към пълно разбиране на връзките на цялото ни познато и все още непознато преживяване.
Нищо от това обаче не би могло да бъде реалност без заслугите на физиците през ХХ век. Двете най-важни разработки в съвременната физика са теориите на относителността и квантовата механика. Теорията на относителността обикновено включва две взаимосвързани теории на Алберт Айнщайн: Специална относителност и Обща теория на относителността.
Когато говорим за значими и големи открития, няма как да не отбележим и квантовата физика. Когато физиците насочват вниманието си към микроскопичните съставки на материята – атоми и молекули, те откриват нови явления, които не могат да обяснят с физиката, която познават.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg