Близо 7000 деца са включени в дейности на ЦПЛР – Бургас
От новата учебна година Центърът за подкрепа за личностно развитие в Бургас започва иновативната програма „Краезнание“, която ще обхваща всички детски градини. „В тях ще бъдат сформирани групи, в които около 30 лектори ще обучават децата. Успоредно с нея ще продължи и познатата програма „Православие“ в училища и детски градини, където има желание от страна на родителите“, разказва за „Аз-буки“ инж. Пепа Ангелова, директор на ЦПЛР – Бургас. Сред новостите тази година е и разкриването на вокална формация за детски забавни песни и индивидуална подготовка на солисти по поппеене.
Дейностите, които предлага Центърът, обхващат близо 7000 деца и ученици. „Община Бургас е единствената община, в която развиваме ранно чуждоезиково обучение на английски език още от 2015 г. В него са включени около 3500 деца, които изучават английски език в предучилищните групи в детските градини, и 1900 ученици в I клас в училищата на територията на общината“, отбелязва събеседничката ми, която ръководи Центъра от 1995 г.
От няколко години ЦПЛР – Бургас, развива и програма за диагностициране и лечение на гръбначни изкривявания и наднормено тегло на децата и учениците от общината. Досега са обследвани около 9000 деца, като нуждаещите се от специализирана помощ могат да посещават създадените два кабинета по лечебна физкултура. „При тези социално значими заболявания е важно навременното им диагнос-
тициране и лечение. От 20 години работим в тази посока. Издали сме и три книжки, създадени от лекари ортопеди и специалисти от Регионалната здравна инспекция. Години наред работихме с МБАЛ „Дева Мария“, откъдето спонсорираха издаването на тези книжки. Живот и здраве, тази програма ще продължи и през новата учебна година“, казва събеседничката ми.
Дългогодишни традиции има и народният хор „Трепетлика“, който тази година ще отбележи своята 20-годишнина. А преди това му предстои пътуване в края на септември за участие в конкурс в Барселона, Испания. Малки таланти събира и вокалната формация „Шарени гайтани“, в която музикалните си умения развиват деца от 5- до 7-годишна възраст. Част от тях след това продължават в хора. Други
80 деца и ученици са включени в детския фолклорен танцов ансамбъл „Радост“. Те имат много изяви, включително и участия в международни фестивали.
Центърът предлага занимания и в три школи по изкуства. Едната се води от известния бургаски художник Денислав Белчев. „Той работи с ученици от среден и горен курс. Обикновено ги подготвя за Националната художествена академия. Например тази година всички негови възпитаници са приети. А двама ще учат архитектура. Другият колега – Христо Христов, е завършил в Италия, като се занимава с комикс, илюстрация и стъклопис. Аз също работя с него в съботните дни с малки ученици до IV – V клас. А Севина Трайкова работи с по-мънички деца, които печелят редица награди от национални и международни конкурси“, споделя инж. Пепа Ангелова.
Целогодишно работи и театралната школа „Детско царство“, която участва с различни постановки в общински, национални и международни конкурси и фестивали. Провеждат се и занимания по пиано.
В Центъра работи и група по БЕЛ, която подготвя учениците за изпитите в края на VII клас и за ДЗИ. Ученици от VI – XII клас за занимания по графичен дизайн през учебната 2021/2022 г.
пък набира Школата по информационни технологии. Освен тях в Школата са включени V и VІІІ клас. Провежда се и „Забавна математика“ в детската градина. От много години се развиват и школите по ракето-, авто- и авиомоделизъм, които постигат силни резултати на различни състезания.
ЦПЛР – Бургас, организира и благотворителната инициатива „Подари мартеница“. През
последната година в нея се включват 33 детски градини от общината, в които децата изработват над 700 мартеници. А както всяка година, деца от театралната школа „Детско царство“ към Центъра, облечени в български народни носии, радват бургазлии с подарък мартеница.
„Имаме и Център за кариерно ориентиране и професионално развитие и консултиране на ученици, родители и граждани. В него петима консултанти работят по различни национални програми. Например по проект „Подкрепа за успех“ се работи с ученици от IV и VІІ клас от селища в общината, като целта е превенция на отпадането от училище“, разказва инж. Пепа Ангелова.
За развитието на децата и учениците в Центъра се грижи екип от над 30 педагогически специалисти и петима в кариерния център. Използват се и външни лектори – основно за чуждоезиковото обучение. В последните няколко години протича и процес на обновление в колектива, като в него влизат млади мотивирани специалисти с креативни идеи. Педагозите от Центъра участват в редица обучения, провеждат се и вътрешни квалификации. Сред курсовете са и такива за провеждането на обучение от разстояние в електронна среда. И към момента екипът на Центъра е по-подготвен при необходимост да се премине към дистанционно обучение. „През миналата година онлайн обучението стартира в събота и неделя, за да не пречим на работата на училищата. Занимания се провеждаха през платформата MS Teams. В детските градини обучението беше присъствено, като бе прекъснато само за две седмици, докато те бяха затворени. Откриваме новата година на 1 октомври. Смятам, че имаме готовност да реализираме онова, което сме набелязали като дейности“, казва директорката на ЦПЛР – Бургас.
Центърът е и сред онези, чиито преподаватели работят през летните месеци. През юни са организирани местни лагери по краезнание за опознаване на родното място и обекти около него. „През юли разкриваме занимални в училищата, изявили желание. В тях наши кадри водят заниманията, а таксите за родителите са минимални. Тази година имахме такива занимални на четири места в Бургас – за всеки комплекс по една“, отбелязва още инж. Пепа Ангелова.
Относно базата тя споделя, че чуждоезиковото обучение се провежда в детските градини и училищата. Там се организират и групите по краезнание и православие. Базите на Центъра са две – в кв. „Славейков“ и в централната част на града. Отделно е оборудван центърът за кариерно консултиране.
Има и кабинети по изобразително изкуство, по информационни технологии, по английски език и по театър. Групи използват и базите на общинския културен център „Морско казино“.
Директорът инж. Пепа Ангелова коментира още, че в момента се довършва новата стратегия за развитие на Центъра за подкрепа за личностно развитие в Бургас. Кандидатства се и по проект на ЦОИДУЕМ, който е насочен към деца от социално уязвими групи. В него се включват доста училища и детски градини. Преди това е завършен друг проект – „Етнодъга“, обхванал деца от руски, арменски и ромски произход.
„Имахме и проект по „Еразъм+“, но пандемията затрудни пълноценното му изпълнение. Затова засега няма да кандидатстваме отново. Надявам се догодина епидемичната обстановка да позволи да се мисли в тази посока. В момента работим и по проект на ПУДООС за опазването на околната среда“, казва събеседничката ми.
Най-популярните конкурси
Центърът за подкрепа за личностно развитие в Бургас организира популярните национални конкурси за рисунка, компютърна рисунка и фотография „Морето не е за една ваканция“ (посветен на 31 октомври – Международния ден на Черно море), за рисунка и приложно изкуство „Водата – извор на живот“ и за православна поезия и проза на тема „Рождеството на Спасителя“. Те са част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Всяка година в тях се включват хиляди талантлива млади хора от страната.
„Досега са създадени шест издания на сборника „Вяра, надежда и любов за децата на България“, събрал стихове, разкази и приказки на призьори и участници в организираните от Центъра конкурси „Рождество на Спасителя“ и „Христос возкресе – радост донесе“. Изданието излиза на бял свят благодарение на финансовата подкрепа на Сливенската митрополия“, разказва директорът на ЦПЛР – Бургас, инж. Пепа Ангелова.
Центърът провежда и общинския кръг на Националната викторина по безопасност на движението „Да запазим децата на пътя“. Организира и общинските конкурси „Аз, моят град и морето“, епархийския конкурс за великденско яйце „Децата и вярата“, конкурса за коледна картичка „Рождество Христово“ и конкурса за рисунка и литературна творба за ученици на тема „Свети Пимен Зографски – първият български будител“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg