В клас влизат 706 857 ученици в 2357 училища
706 857 ученици влизат в клас в 2357 училища в цялата страна за новата учебна година. Първокласниците са 58 593. Учебната година започна и за децата в 375 български училища в чужбина. В тях са записани 32 266 ученици.
В първия учебен ден са напълно обезпечени с учители седем области – Габрово, Ловеч, Сливен, Стара Загора, Търговище, Хасково и Ямбол. Свободните позиции за преподаватели в страната са 436. Най-много незаети места има в София-град, Пловдив, Варна и София-област. Най-много се търсят педагози за детски градини, преподаватели по професии, за целодневна организация на учебната дейност, по математика, английски език и начални учители.
Първият учебен ден се откри присъствено. Тържествата се проведоха на открито и по различно време за отделните випуски при спазване на задължителните и препоръчителните мерки от Насоките за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата. Директорите организираха „стъпаловидно“ начало на празненствата в зависимост от броя на учениците в съответните класове според заповедта на министъра на образованието и науката проф. Николай Денков.
В първия учебен ден той гостува на преподавателите и учениците от ПМГ „Христо Смирненски“ в Перник (Още по темата на стр. 3). Зам.-министър Мария Гайдарова обяви началото на учебната година първо в 25. ОУ „Д-р Петър Берон“ в София, а след това и в 200. ОУ „Отец Паисий“ в село Лозен, София-град. Зам.-министър проф. Генка Петрова участва в тържеството на Професионалната гимназия по машиностроене в Пловдив, както и в церемонията по откриването на академичната учебна година в Медицинския университет в Града под тепетата.
Зам.-министър Евгения Пеева откри учебната година в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Ихтиман, а зам.-министър проф. Нели Косева – в Националната търговско-банкова гимназия в София.
През последните дни министър Денков многократно припомни, че обучението през новата учебна година трябва да е максимално присъствено.
Към дистанционно обучение ще се преминава само ако Министерството на здравеопазването издаде централна заповед за това. В останалите случаи училищата сами ще решават как да протича образователният процес според здравната обстановка при тях и в региона. Това ще бъде от полза за децата от уязвимите групи, защото „дистанционното обучение е катастрофално за тези, които не са мотивирани“, категоричен е проф. Денков. Според последните разчети на МОН около 20 000 деца няма да започнат учебната година. През последните 5 г. около 5% от децата остават необхванати от образователната система. От обхванатите пък около 25% не успяват да си вземат изпита по БЕЛ след VII клас, а 45% – този по математика. Това са децата в риск, които не са готови да преминат към VIII клас.
По искане на МОН регионалните управления на образованието актуализират своята база данни със специалисти, които са готови да се включат в системата на предучилищното и училищното образование. Ще се даде възможност за регистрация на студенти от педагогическите специалности, които желаят да преподават.
1039 психолози са назначени в детски градини и училища, а логопедите са 793. В регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование има още 124 психолози и 129 логопеди.
В началото на новата учебна година ще бъдат осигурени и последните 40 000 устройства за ученици, необходими за обучение от разстояние в електронна среда. 15 500 лаптопи и таблети вече са поръчани и ще бъдат доставени до края на този месец. Обявена е и обществена поръчка за 24 500 таблета, които се очаква да пристигнат в училищата през октомври т.г.
При преминаване към онлайн обучение всички ученици и учители ще имат достъп до интернет от домовете си. Училищата ще поемат таксите на децата от социално слаби семейства. Така ще се гарантира масовото включване в занятията от дистанция, ако това се наложи заради влошена епидемична обстановка.
Ако преподават онлайн, учителите ще продължат да получават допълнително възнаграждение от 30 лева.
През настоящата 2021 г. се възстановяват разходите за транспорт на 17 800 учители от детски градини, училища и центрове за подкрепа за личностно развитие. Плаща се наемът на 56 преподаватели.
Проф. Николай Денков,
министър на образованието и науката:
Днес е 15 септември – един светъл празник, който не се празнува в много страни. Моето пожелание е той да продължи през цялата учебна година. И затова призивът ми днес е –
пазете се! Тъй като колко време учители и ученици ще бъдат в училище, зависи не от Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката, а от това колко са здрави децата и учителите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg