Откритията в мароканска пещера предоставят рядък поглед върху това как хората от каменната епоха може да са превръщали животински кожи в дрехи. Костни инструменти, включително стъргалки за кожи и острилки за каменни инструменти, са открити в пещера в Мароко, казва археологът Емили Халлет. Датирането на утайки, изгорени камъни и зъби на животни, изкопани там, показва, че инструментите са на възраст от около 90 000 до 120 000 години, съобщават учените в iScience.
„Преди големите успешни преселения извън Африка и в Евразия хомо сапиенс правят инструменти за различни специализирани функции и това поведение би им помогнало в нови среди“, казва Халлет от Института за наука „Макс Планк“ по човешка история в Йена, Германия. Различни видове костни инструменти от времето на мароканските находки са открити в няколко други африкански обекта, въпреки че използването на много от тези предмети остава неясно.
Изследователите са се съсредоточили до голяма степен върху африкански стилове на костни инструменти, които се появяват преди около 44 000 години, след експанзията на хората в Евразия. От 62 костни оръдия на труда от пещерата 7 са стъргалки за кожи. Тези инструменти са изработени от кости на антилопи или ребра от диви говеда, които са разделени наполовина по дължина и са обработени в плоска, подобна на шпатула форма. Късите, дълбоки канали и полирането на тези предмети са резултат от изстъргване на животински кожи, казват изследователите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg