Националният музей на образованието с изложба за Дните на наследството
С изложбата „Приобщаване – европейски измерения на българската просветна традиция“ Националният музей на образованието се включва в 38-ото издание на инициативата „Европейски дни на наследството“. Тя е открита на 18 септември като част от многообразната програма на Община Габрово.
Представените в изложбата личности, събития и процеси имат определящо значение за приобщаването на българите към Европа чрез развитието на просветната традиция и образованието през целия XIX век. Това е времето, когато развитието на българската просветна традиция най-ярко отразява духовното пробуждане и ориентацията към европейските ценности. В 19 табла се проследяват етапите в развитието на българското просветно движение до Освобождението, акцентира се на стремежа към модерно образование на роден език.
Приобщаването към европейските ценности е една от главните цели на Българското възраждане, чието начало поставя Паисий
Хилендарски през 1762 г. с „История славянобългарска“. Изложбата извежда на преден план възрожденските дейци, които са носители на новото, на познанието и стават идеолози на националната кауза и европейската принадлежност – Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Петър Берон, Райно Попович, Емануил Васкидович, Христаки Павлович и Васил Априлов. Тя акцентира върху приноса и ролята на замогналата се емиграция за въвеждане на европейски модели в образованието, като английския Бел-Ланкастърски метод, класно-урочната система и т.н.
През първата половина на XIX век българи имат шанс да учат в Париж, Виена, Мюнхен, Флоренция, Пиза, Одеса и др. Те се превръщат в „мост“ между българското общество и напредналата европейската култура. Организират учебното дело по европейски образец, превеждат учебници, създават училищни кабинети. Целият разказ за европеизацията през XIX век прелива в строителството на новата държава. Голямото историческо предимство е, че просветният елит, лидерите на обществото през Възраждането, подготвени в Европа и пренесли тук европейските постижения, са реалните строители на новата държава.
Фотодокументалният разказ е обогатен с движими културни ценности от фонда на НМО, които допълват темата. Показани са оригинални издания – образци на възрожденската учебна книжнина, снимки на студенти в Белгия, Франция, Австро-Унгария, Русия, дипломи, преводна книжнина, учебни помагала и други. В изложбената зала може да бъде видян късометражният филм „Просветни традиции и модерни времена“, който допълва темата за европейските измерения на духовните процеси през Възраждането.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg