Галя Кларк
Ситуацията в училищата на Обединеното кралство отразява падането на рестрикциите в страната в края на юли. Препоръките са едно, но реалността понякога е друга: младите хора изоставиха веднага маските, дори и в автобусите рядко слагат. По-възрастните обаче си имат едно наум, особено при вълната тази есен, и въпреки че официално няма мерки, те носят маските си неотменно в магазини и автобуси.
Напълно ваксинирани до средата на септември 2021 г. са 44 милиона души, т.е. 66% от населението. Всички на и над 18 години могат да се ваксинират, ваксината е по желание, но се препоръчва. В първите седмици на септември се спореше дали да се ваксинират и децата между 12 и 15 години. Правителството обаче прие план за зимата във връзка с бъдещата зимна вълна, в който се насърчават ваксините и на деца в тази възрастова група. Целта е, като се ваксинират учениците, да се намали разпространението на ковид в училищата и те да не бъдат
затваряни. Левицата поиска вместо бустер дози за възрастните ваксините да отиват за страни, където населението изобщо не е ваксинирано поради дефицита им. В зимния план на кабинета е прието да има бустер ваксини за над 50-годишните със здравни проблеми.
Идеята на управляващите е да няма отново локдаун и затваряне на училищата. „Никога не казвай никога“ – тази сентенция отново е актуална, тъй като са възможни изненади през зимния сезон. Посещението на училище е задължително от 8 март насам. Вероятно няма да има затваряне на училища дори и при усилване на вируса зимата, поне това е намерението на кабинета засега. Да се научим да живеем с вируса, е идеята на управляващите.
В началното училище
Вече няма много рестрикции в британското училище. Ваксините за персонала не са задължителни; някои учители са ваксинирани, други – не. Част от помощния персонал – асистенти в училищния двор, помощник учители и пр., са доста млади и още не са ваксинирани. Децата не са разделени на групи в класовете както през пролетта, а играят заедно. В столовата, на площадката за игри и в училищния двор обаче стремежът е да бъдат смесвани само до два класа. Докато през април децата бяха само в редове, сега отново е разрешено да седят един срещу друг. Екипите по чистене на училището имат повече задачи, отколкото преди пандемията, почистването е старателно. Особено внимание се обръща на повърхностите, които се пипат най-често от децата.
Учениците си мият ръцете или ги почистват с течен дезинфектант 5 – 6 пъти дневно, а и допълнително, когато ходят до тоалетна. Носенето на маски от учители и персонал е само по избор. Препоръчва се всеки от персонала да прави бързи тестове два пъти седмично. Това също не е задължително, но повечето следват тази препоръка.
В Шотландия рестрикциите в училище са по-сериозни от тези в Англия. Например учители и персонал трябва да стоят най-малко на един метър от ученици и колеги. В шотландските училища маски ще се носят поне до кратката ваканция през октомври. В Северна Ирландия децата ще трябва да са с маски през първите шест седмици на училището.
Отделът по образование настоява да се осигурят 300 000 монитора за въглероден двуокис за училищата в Англия от септември – за да се идентифицират сградите, в които обменът на въздух е ограничен и вирусите се разпространяват по-лесно. Правителството на Уелс финансира програма за 6 млн. лири за увеличение на циркулацията на въздуха и пречистването му.
В гимназиите
В някои училища в коридорите се носят маски. В други учениците са освободени от рестрикции. Повечето учители са с ваксина. Всички си правят много и редовно бързи тестове. Два пъти седмично учениците трябва да си правят такива антигенни тестове.
Общините отговарят за училищата и дават следните насоки за хигиената в учебните заведения. За да се намали рискът за учениците, трябва да се спазва отлична лична хигиена. За целта училищата трябва да осигурят кошчета, хартиени кърпи, мивки, течен сапун и дезинфектант. Училищните сгради и дворът да се поддържат чисти. Училището да е добре проветрено. Да се използва повече училищният двор. Маските се препоръчват само за места със струпани много хора. Персоналът и учениците от горния курс да носят маски, когато използват училищни или обществени автобуси. Това не се отнася за децата от началното училище.
На правителствения сайт също има директиви за училищата, както и телефонна линия за контакти при нужда. Ако ученик е с положителен тест, той се самоизолира. Ако родителите му са ваксинирани, те продължават да ходят на работа, а ако не са – и те трябва да се самоизолират за 10 дни. Ако болното дете е с ковид и това се е установило с бърз тест, то трябва да направи и PCR, който е безплатен. Ако тестът е положителен, детето няма да посещава училище и е в изолация.
Още в края на август всяко училище е получило по 10 PCR теста, а през септември могат да поръчват още.
Не всички деца с ковид имат симптоми. На тях се препоръчва онлайн обучение, докато са в изолация.
Има спорове между учени доколко училищата могат да бъдат огнища на ковид. Екипът учени, които съветват правителството за ковид (SAGE), са съгласни, че училищата са огнища на вируса и в този смисъл, началото на училищния сезон бързо ще усили случаите. Училището в Англия започна в първите дни на септември, а в Шотландия – още през август.
Есенно-зимният план на кабинета, приет преди дни Кабинетът очаква нови огнища на вируса след началото на новата учебна година в училища и университети. Политиците се притесняват, че 11,3% младежи на и над 16-годишна възраст не са ваксинирани още, а това са над 5,5 милиона души. Ваксинирането се насърчава и за целта се подчертава, че ползите от ваксините са няколко. Освен че болестта преминава по-леко и рядко се стига до болнично лечение, ваксинираните са освободени от изолиране, ако са били в контакт с позитивен. Освен това двойно ваксинираните ще бъдат освободени от PCR тестове при завръщане от чужбина. Зимният план е в два варианта – план А и план Б, според показателите за разпространение на вируса.
Днешната ситуация
От 19 юли Обединеното кралство навлезе в 4-ти стадий на Пътната си карта. Вече не се стои на 2 м разстояние. Няма ограничение за броя на хората при среща. Правителството насърчава гражданите да се върнат на работа в офисите, да не работят от вкъщи, изискването за носене на маски отпадна, но кабинетът препоръчва те да се носят в обществения транспорт. Няма ограничения за брой на хора на сватби и погребения. Това, което се препоръчва, е, ако човек има симптоми, да си направи тест и ако е положителен, да се самоизолира за 10 дни. Да се среща с хора предимно навън, на открито, на чист въздух.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg