Ученици от две гимназии в област Търговище съхраняват паметта на героите
По славните стъпки от историческото минало на Българската армия ще преминат ученици от две професионални гимназии в област Търговище. Проекти на двете училища са одобрени за финансиране по Националната програма „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на Българската армия“ на МОН и на Министерството на отбраната. Възпитаници на ПГ по земеделие в Търговище и на ПГ по селско стопанство „Никола Пушкаров“ в Попово ще изследват живота и делата на военни личности от региона. Ще събират информация и ще положат грижи за военни паметници. Ще отбележат тържествено Деня на храбростта и Празника на Българската армия – 6 май. По националната програма са одобрени проекти на 85 училища.
Информация за военните формирования в Търговище от Освобождението до 1945 г. и за родени в града офицери от Българската армия ще събират възпитаниците на ПГ по земеделие в Търговище. В Проекта ще се включат 30 ученици от VIII, IX и X клас, съобщава за „Аз-буки“ директорката на гимназията инж. Стела Томова. В училището ще се оформи и кът, посветен на ген. Панайот Бърнев,
ген. Симеон Янков и кап. Васил Данаджиев. Ще бъде събрана информация за техни роднини, а ако такива бъдат открити, ще се направят и интервюта с тях. Ще се събере и информация за паметни плочи, свързани с дейността на Българската армия в Търговище. Предвижда се и разработване на информационни материали.
„Тържествено ще отбележим Деня на храбростта и Празника на Българската армия –
6 май. Ден преди това е празникът на гимназията, като през 2022 г. ще честваме и нейния 70-годишен юбилей“, информира директорката Стела Томова. По думите ѝ Проектът е важен за учениците, тъй като паметта за героите от града трябва да се пази от поколенията.
Посещение на мемориалния комплекс „Военна гробница“ в Тутракан и беседа „Участието на жители от община Попово в Първата световна война и в освобождението на Добруджа“ пък е една от дейностите по Проекта на ПГСС „Никола Пушкаров“ в Попово. В него ще се включи група от около 20 ученици от IX и X клас.
Предвижда се и обследване на паметните плочи на загинали граждани на Попово, както и почистване около всички посетени обекти.
В него ще се включат и родители на учениците. „Ще бъдат изготвени и ученически проекти, посветени на събитията около големите царски военни маневри около Попово от 1937 г. Те ще бъдат представени в Общинския исторически музей. Ще бъде създаден и кът, посветен на маневрите и на реализираните дейности по Проекта“, съобщава директорката на училището инж. Теменуга Тодорова. Участниците ще посетят и залата в Общинския исторически музей в Попово, посветена на участието на местното население във войните за национално обединение, където за тях ще се проведе беседа по темата.
Дейностите предвиждат още монтиране на пилон на входа на училището и тържествено издигане на националния флаг със строеви марш. Ще бъде разпространено отпечатаното фототипно издание на книгата „Царски военни маневри край Попово“ от 1938 г. Ще бъде изготвен кратък видеофилм. Планират се и мероприятия на 3 март и конференция на 6 май. Участниците ще бъдат наградени с издания на военноисторическа тематика, създадена от местни краеведи и историци. В дейностите ще се включат и учителите по гражданско образование, история, информационни технологии и физическо възпитание. Като партньори са привлечени работещите в Общинския исторически музей, представители на местната власт и на бизнеса.
„Много е важно учениците да придобият нови компетенции в областта на гражданското образование. Освен това Проектът ще допринесе за патриотичното им възпитание. Дейностите за съхраняване историческата памет за БА и националната история ще повишат и самочувствието на учениците“, коментира директорката Теменуга Тодорова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg