Близо 1200 деца развиват своя потенциал в Центъра за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград
Стоян СТОЯНОВ
Предстои ни отбелязването на 5-годишнината от създаването на ЦПЛР – Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, който отвори врати през октомври 2016 г. Независимо от краткия срок той се превърна в най-предпочитаното място за децата и учениците на Благоевград и в средище за развитие на техните творчески заложби и способности.“ Това споделя пред в. „Аз-буки“ Силвия Иванова, директор на Центъра, в който се предлага разнообразие на занимания по интереси – общо 24 педагогически форми в областта на науката, технологиите и изкуствата. През миналата учебна година тук са се обучавали близо 1200 деца и ученици. За тяхното развитие се грижи екип от 22 щатни педагогически специалисти, 19 души непедагогически персонал и 15 външни лектори.
В ЦПЛР работят квалифицирани преподаватели с дългогодишна практика, професионализъм, креативност и богат творчески опит. Не липсват и млади преподаватели. Всяка година педагогическите специалисти участват в множество обучения, както и във вътрешна квалификационна дейност.
„Една от основните цели на ЦПЛР – ЦЛТРДБ e да осмисля свободното време на децата и учениците чрез стимулиране и развитие на познавателните интереси и творческите им способности. Създаваме условия за подготовка и изява на интересите, способностите, талантите и дарованията на всяко дете“, казва събеседничката ми. ЦПЛР – ЦЛТРДБ подпомага и професионалната насоченост на децата и учениците чрез провеждане на съвременни и иновационни програми, както и чрез участие в многобройни общински, национални и международни изяви. Всичко това е предпоставка за успешен старт в кариерното „пътешествие“ и усъвършенстване на децата и учениците. Дейностите на ЦПЛР – ЦЛТРДБ са съобразени с училищните задължения и дават възможност на всеки, спрямо свободното си време, да се включи в избраната школа или състав.
Децата на Благоевград имат възможност да се докоснат до богатството на българския фолклор с участието си в детско-юношеския фолклорен ансамбъл „Пиринска китка“, фолклорния танцов ансамбъл „Пиринче“, фолклорните групи „Бисери“ и „Веселина“. Те могат да развиват заложбите си и в школите „Изобразително изкуство“, „Декоративно-приложно изкуство“, „Керамика“ и „Артпалитра“. Поле за изяви на артистичните дарования дава Детско-юношеският театър „Щурчо“. За любителите на класиката Центърът предлага школи по пиано, цигулка, класическа китара и балет. Онези, които предпочитат съвременно и модерно изкуство, могат да посещават школите по „Съвременни танцови стилове“, детска вокална формация „Мая“ и „Мода и дизайн“. За ученолюбивите и любознателните се предлагат и школите „Литературно творчество“, „Английски език“, „Математика“, „Техническо конструиране и моделиране“.
„През петте години от своето съществуване ЦПЛР – ЦЛТРДБ взема активно участие в културната програма на Община Благоевград. Възпитаниците ни покоряват не една българска и международна сцена. Ключово за успеха е взаимодействието с местни и национални власти и институции. Разположението в близост до старинния квартал „Вароша“, който е туристическа забележителност, е предпоставка за привличането на много гости на града. Мястото е предпочитано за провеждането на изяви от художествени дейци и млади таланти“, разказва още Силвия Иванова.
ЦПЛР – ЦЛТРДБ съвместно с Община Благоевград и РУО – Благоевград, организира и популярния национален ученически празник „За хляба наш…“, който традиционно е част от Националния календар на МОН за изяви по интереси на децата и учениците. Тази година той се проведе за 22-ри път.
В двудневния форум през юни се включват близо 800 ученици от цялата страна. Заедно с дирекция „Национален парк „Рила“ се организира и ученическият конкурс „Национален парк „Рила“ – познат и непознат“. Тази година предстои неговото осмо национално издание. Утвърждават се и изяви като „Училищна панорама“ и „Университетска панорама“. С голям интерес се посещава и „Лятната академия“ – всяка година по време на ваканцията над 1000 деца имат възможност да се занимават с дейности, предложени от преподавателите от всички клубове и школи на Центъра. „Но най-голям интерес има към заниманията по изобразително изкуство“, отбелязва събеседничката ми.
През изминалата година за първи път се проведе и фолклорният детски фестивал „Шарено цвете“, който събира на една сцена състави от Благоевград, Симитли и Дупница. Идеята е следващото издание да се проведе на национално ниво и Фестивалът да бъде предложен за включване в Националния календар за изяви по интереси. Школите по изкуства по традиция и тази година се включват в организираните съвместно с Община Благоевград концерти, чествания и артработилници – „Великденска работилница“, „Работилница на Баба Марта“, „Работилница на Дядо Коледа“ и др.
Следвайки желанията на младите, тази година е създадено и новото IT пространство на школа Digital Art Workshop. Тя е насочена към надграждане на обучението по компютърно моделиране и информационни технологии в забавна и безопасна среда. Работилница по дигитално изкуство е предназначена за ученици от III – IV клас и V – VII клас. Учебната програма се базира на иновативния вариант STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуство и математика). Заниманията се провеждат в съвременен и модерно оборудван кабинет, финансиран по Националната програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в ЦПЛР – 2020 г.“.
Директорката на ЦПЛР – ЦЛТРДБ подчертава и многобройните призови места, целогодишни стипендии и награди, спечелени от редица конкурси, състезания и фестивали. Сред тях са отличията от Националния фестивал на изкуствата – конкурс „Изкуството като мечта и мечтите в изкуството“, международния фестивал на изкуствата „Утринна звезда“, националния конкурс „Път към славата“, международния клавирен конкурс „А. Стоянова“,
X международен конкурс „Нашите деца свирят Бах“, V международен конкурс за изпълнители „Асен Диамандиев“, националния конкурс „Златна есен – плодовете на есента“, конкурс за рисунка с международно участие „Перник 2021“, националните конкурси „От Коледа до Васильовден“, НП „Рила“ – познат и непознат“, „Моите детски мечти“, „Лазарка мома гиздава“, „Вълшебният свят на Ангел Каралийчев“, „Напеви от Северозапада“, „Песенна дъга над Кутев“, международния турнир „Математика без граници“ и др. С награди за тяхната работа са отличени и преподаватели от школите и клубовете на Центъра.
През всичките години школите и съставите в ЦПЛР – ЦЛТРДБ участват и в международния детски фестивал „Млади таланти“ в София, организиран от Националния дворец на децата. На него те печелят диплом за отлично представяне и 10-дневен творчески отдих „Хайде да творим заедно“ на нашите морски и зимни курорти.
„Наред с художественотворческите занимания предоставяме и достъпни и качествени услуги по кариерно ориентиране и консултиране на деца и ученици в индивидуална и групова форма на работа. Те се провеждат както с училищата в Благоевград, така и с училища в областта. Екипът от кариерни консултанти взаимодейства с образователните институции в област Благоевград, както и с висшите учебни заведения от страната. Предстои провеждането на второто издание на „Панорама на университетите“, информира Силвия Иванова.
Екипът кариерни консултанти разработва и реализира проект „КОМПАС – Кариерно ориентиране, мотивация и перспективи за активна себереализация“ по Националната програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центровете за подкрепа за личностно развитие“. В неговите рамки са обучени 20 педагогически специалисти и 1262 ученици от област Благоевград. Проведен е и областен ученически конкурс за колаж „По стъпките на… успеха“, който завършва с изложба.
В процес на стартиране е и новият проект „SMART КОМПАС“, който ще осигури най-новата и модерна техника за кабинета по кариерно ориентиране. Предстои да стартират и дейностите по проект „Подкрепа за успех“ за провеждане на дейности по кариерно ориентиране на ученици, застрашени от отпадане от образователната система.
По време на COVID пандемията екипът на ЦПЛР – ЦЛТРДБ насочва усилията си към преодоляване на предизвикателствата на онлайн формата на обучение. Педагогическите специалисти се включват с нови идеи, реорганизация, разработване на нови методи и средства за онлайн обучение, както и осигуряване на безопасна среда. Въпреки кризата и при спазване на всички противоепидемични мерки се осъществяват традиционните прояви – националният ученически празник „За хляба наш…“, националният конкурс „Национален парк „Рила“ – познат и непознат“ и областният конкурс „По стъпките на успеха…“.
„По време на цялото онлайн обучение колегите провокираха учители, ученици и обществеността с разнообразни предизвикателства, игри и онлайн концерти. За да осигурим качествена услуга и по време на пандемията, всички служители на ЦПЛР – ЦЛТРДБ преминаха обучение за работа в платформата Teams“, подчертава Силвия Иванова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg