С Плана за възстановяване всяко училище ще има STEM център за природни науки
Започвате следването си в университет, а вероятно и в направления, заемащи първите места в Националната рейтингова система. Дължим тези високи позиции не само на качеството на образованието и на научните изследвания, а и на добрата реализация и високия доход на завършилите Софийския университет. Най-старият и най-голям университет в България отваря врати след една трудна година, през която въпреки предизвикателствата успяхме да запазим постигнатото качество на образованието, да започнем изграждането на няколко центъра за върхови постижения и центрове за компетентност, да повишим броя на научните публикации на нашите преподаватели и изследователи.“ С тези думи ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Анас-
тас Герджиков се обърна към новото попълнение на академичната общност – първокурсниците.
По традиция Алма матер открива учебната година на 1 октомври. Това е и денят, когато пристъпилите за първи път прага на висшето училище имат възможност да се запознаят с ректорското и с деканските ръководства. Проф. Герджиков припомни, че изминалата трудна година не е оказала влияние върху изследователския и образователния стандарт на висшето училище. Броят на научните и културните събития се е запазил въпреки пандемията, а онлайн форматът на повечето от тях е позволил да се засили международният им характер.
През изминалата година Софийският университет се нареди сред първите изследователски
висши училища на България. Това се дължи на факта, че има най-много научни публикации сред всички български университети. Учените на Алма матер са сред екипите на няколко центъра за върхови постижения и за компетентност, като в повечето случаи е водеща институция.
„Някои от вас ще станат лекари, други учители, журналисти, музиканти, финансисти, юристи, фармацевти, ядрени физици, наши колеги в Университета – няма как да спомена всички възможности за реализация, които Алма матер предлага. Но този голям избор е и затруднение. Избирайки специалност, а след това и професия, не се изкушавайте от това, което е най-лесно, най-достъпно или носи най-висок доход. Изберете професията, която наистина ви привлича и ви носи радост. Папа Франциск веднъж беше казал, че това да не обичаш професията си и да ходиш всеки ден на работа без желание, разяжда душата“, сподели още с младите хора проф. Герджиков.
Верен на традициите си, Университетът отдаде дължимото и на талантливите млади хора на България – 9 първенци от национални състезания и олимпиади. Те влизат в съответното научно направление с резултатите си от конкурсите. Студентските книжки им бяха връчени от проф. Герджиков и от министъра на образованието и науката чл.-кор. проф. д.х.н. Николай Денков.
„Започва поредната трудна година. Но убеден съм, че Софийският университет отново ще покаже как може да се изпълняват в тези трудни условия основните мисии на висшите училища – образователна, научна и културна“, каза министърът на образованието и науката. Той изрази убедеността си, че въпреки морето от дезинформация научната общност на висшето училище за сетен път ще докаже как могат да се обсъждат спорни гледни точки, как може да се търси истината при сблъсък на различни мнения. „Това е изключително важно, за да не предизвикаме нови разломни линии и в Университета, и в обществото, които след това ще пречат на развитието ни.“
А на първокурсниците ученият и преподавател Николай Денков припомни, че младите хора днес влизат в една съкровищница от знания, която ще ги обогати изключително много. „Вземете най-доброто от вашите преподаватели, но го пречупете през призмата
на критичното си мислене“, е неговият съвет.
„Отварянето на Националната програма за STEM центровете и изграждането на национален такъв показва на обществото, че природните науки са изключително важни и са приоритет за държавата“, каза специално за „Аз-буки“ министър Денков. Той припомни, че 260 кабинета вече изпълняват ролята си на „катализатор“ на интереса на децата към природните науки. С плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат обзаведени такива кабинети и центрове във всички училища. „А след пет години ще можем да направим изводите доколко тази мащабна инвестиция ще събуди интереса на новите поколения към природните науки, и все повече и по-мотивирани млади хора ще се насочват към природните факултети на нашите и европейските университети“, сподели проф. Денков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg