МОН и Европейският институт за иновации и технологии организират форум за България
Министерството на образованието и науката съвместно с Европейския институт за иновации и технологии (EIT) организира кръгла маса във виртуален формат на 22 октомври 2021 г. На нея ще бъдат представени възможностите за сътрудничество на българската научноизследователска и иновационна екосистема с EIT. Форумът събира експерти от т.нар. общности на знанието и иновациите на EIT, представители на академичните среди и на бизнеса.
Програмата на форума обхваща три панела – възможности за участие на представители на българската изследователска и иновационна екосистема в различни общности на знанието и иновациите на EIT; представяне на процедурата „Модернизация на висшите училища“ и презентиране на визиите на български висши училища за модернизация; първи впечатления от пилотния конкурс на EIT по Инициативата за изграждане на иновационен капацитет във висшето образование, както и предоставяне на информация за втория конкурс, който предстои да бъде обявен в края на тази година.
Европейският институт за иновации и технологии е независим орган на ЕС, създаден през 2008 г., и е част от „Хоризонт 2020“. Целта е да се засили способността на Европа за иновации чрез обединяване на бизнеса, образованието и научните изследвания (т.нар. триъгълник на знанието) в търсене на авангардни решения на глобалните предизвикателства. EIT се превърна в най-голямата иновационна екосистема в Европа с над 2000 партньори. Тя обединява водещи бизнес, образователни и изследователски организации. Те се наричат иновационни общности и всяка е посветена на намирането на решения на конкретно предизвикателство. Общностите разработват иновативни продукти и услуги, създават нови компании, обучават предприемачи. Така новатори от Европа имат възможност да превърнат идеите си в продукти, услуги, работни места.
Чрез общностите на знанията и иновациите се засилва сътрудничеството между бизнеса, висшите училища и изследователските организации. От 2010 г. стартират 8 иновационни общности – климат, цифрова Европа, храни, здравословен начин на живот, нови енергийни източници, укрепване и повишаване на конкурентоспособността на европейското производство, суровини, интелигентен, зелен и интегриран транспорт. Към 2019 г. EIT е изградил 60 центъра за иновации. Подкрепил е 3200 стартиращи и разрастващи се предприятия. Привлечени са 3,3 милиарда евро външен капитал. Създадени са 13 000 нови работни места, както и 1170 нови продукта и услуги. А в сферата на подготовката на нови поколения мениджъри – към края на 2020 г. това са над 5000 дипломирани студенти с магистърска и докторска степен.
Централата на EIT се намира в Будапеща, Унгария.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg