Учени, университетски преподаватели, учители и експерти по български език ще обменят знания и опит по време на шестото издание на форума „Изследователски подходи в обучението по български език“. Събитието се организира от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките и ще се проведе онлайн на 1 ноември 2021 г.
Форумът се провежда в рамките на кампанията на Института за български език „Написаното остава. Пиши правилно!“, сред инициаторите e и в. „Аз-буки“.
Събитието ще може да се гледа в реално време в ютюб канала на Института. Традиционно в него се включват над 100 българисти от цялата страна.
Целта на форума е да се създадат контакти между учителите по български език и изследователите на езика с цел популяризиране на научните изследвания и постиженията на науката за езика. На него ще се обсъждат теоретични постановки и практически приложения, свързани със съвременни изследователски подходи и възможностите за тяхното използване в обучението по български език.
В програмата на форума са включени много презентации, сред които „Идеите на социолингвистиката в профилираното обучение по български език за XI и XII клас“ на Красимира Алексова от СУ „Св. Климент Охридски“, „Работата с текст като средство за развиване на когнитивни и метакогнитивни умения“ на Деспина Василева от Алма матер, „Работа с прекъснат текст – средство за повишаване на интереса и мотивацията за учене“ на Евелина Миланова от СУ, „(Не)разбраните фразеологизми. Изследване на фразеосемантичната компетентност на учениците“ на Мария Китанова и Калина Мичева-Пейчева от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, „Нови стари проблеми при разбирането на учебни текстове“ на Атанаска Атанасова от Института, „Слято, полуслято и разделно писане – общи принципи и специфични случаи“ на Илияна Кунева, също от Института за български език, и други.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg