Суперкомпютърът е скъпо начинание. Но той не е скъпо удоволствие, а скъпа необходимост. Това е единственият начин да бъдем модерна нация. Успешни и богати са тези нации, които успяват да създадат и внедрят нови технологии. Благодарение на научните инфраструктури, страната ни може отново да се върне на научната карта на Европа.“ Това сподели министърът на образованието и науката проф. Николай Денков при официалното въвеждане в експлоатация на българския суперкомпютър Discoverer.
Той е част от мрежата от високопроизводителни машини на ЕС. Може да обработва огромни масиви данни с приложение в медицината, климатичните промени, анализа на трафика и други обществено значими дейности. В контекста на това проф. Денков уточни, че е необходима интеграция на медицинските знания с големите данни и със суперкомпютрите. Да вкараме мехатрониката в роботиката и в обработката на образи, да интегрираме всички области, които доскоро се разглеждаха като различни. „Суперкомпютрите са едно от средствата за тази интеграция“, поясни министър Денков. И върна лентата назад, припомняйки, че през 2014 г., когато за първи път у нас се заговаря за европейски инвестиции за научна инфраструктура, много неща, които днес изглеждат като даденост, са били мечта за учените. Днес тези мечти са факт. Без центровете за върхови постижения, които намират приложение в медицината, този суперкомпютър щеше да бъде без едното си възможно приложение. Друго приложение на суперкомпютъра са центровете по мехатроника.
Но не бива да се забравя, че суперкомпютърът, сам по себе си, е само един свръхмодерен инструмент. Но за да работи, са му необходими отлично подготвени специалисти. Това е и една от задачите на професионалните гимназии, които в последните години възвръщат авторитета си сред обществото и успешно конкурират езиковите училища. „Това показва, че при наличието на ясна визия, съгласувани позиции и последователност на министрите и правителствата, които и да са те, можем да постигнем всичко“, заяви проф. Денков.
„Със суперкомютъра това, което се прави за 365 дни, сега може да стане за 20 дни. Основното предизвикателство е да използваме пълноценно възможностите на хардуера, затова е важна връзката с науката и научните изследвания. Полза от тези машини има и в образованието. Голямата цел е свързването между индустрии, лаборатории и университети, така че да няма публични инвестиции за едно и също нещо на много места“, посочи еврокомисарят Мария Габриел.
Основната цел на Discoverer е да подкрепи редица изследователски и иновационни дейности, да стимулира промишлеността, базирана на технологии за симулиране, моделиране и оптимизация. Капацитетът на машината може да бъде използван в много приложни области за потребностите на голям брой потребители, включително малки и средни предприятия от България, региона и континента. Системата е оптимизирана да работи в много научни области – биоинформатика, фармация, молекулярна динамика и механика, квантова химия и биохимия, изкуствен интелект, персонализирана медицина, биоинженерство, прогноза на времето, борба с климатичните промени.
Позиционираният у нас суперкомпютър се допълва от още 4 петаскейл суперкомпютъра – част от мрежата EuroHPC Ju (Европейското съвместно предприятие за високопроизводителни изчисления), позиционирани в Люксембург, Словения, Чехия и Португалия, както и от 3 pre-exascale суперкомпютъра във Финландия, Италия и Испания. Главната цел на европейската мрежа на суперкомпютрите е да бъде насърчена научната дейност с приложение в индустрията и да бъдат създадени благоприятни условия за развиване на още по-добра европейска икономика.
Специалистите припомнят, че през последните месеци суперкомпютрите се оказаха незаменими при разработването на ваксини срещу COVID-19. Чрез тях могат да се разиграят и различни сценарии за разпространение на вируса на дадена територия.
Discoverer е съфинансиран от България и от Съвместното предприятие EuroHPC със съвместна инвестиция от 11,5 млн. евро.
Discoverer
Българският суперкомпютър Discoverer е част от Европейската мрежа на високопроизводителните машини EuroHPC JU и е класиран на 91-во място в света на най-мощните суперкомпютърни системи (топ 500). При тестовете Discoverer надхвърля планираната производителна мощ 4,44 петафлопа, като достига до 4,518.9 петафлопа, а отчетената върхова производителност е 5,942.0 петафлопа. Тези резултати поставят Discoverer на 66 позиция в допълнителната класация на топ 500 – HPCG. В рамките на Европейския съюз Discoverer е в топ 30 на най-мощните суперкомпютри.
Включването на Discoverer сред първите 500 високопроизводителни машини поставя страната ни на световната карта на високотехнологичните държави и е предпоставка за превръщането Ӝ в дигитален хъб в Югоизточна Европа.
Първият български суперкомпютър
Първият суперкомпютър в България е изграден през 2008 г. от IBM и е модел Blue Gene. Той е първият в света, който достига скорост на изчисленията от 1 петафлоп. В страната ни се оперира от Българска академия на науките в специализирания Национален център за суперкомпютърни приложения. До края на ноември 2009 г. е в топ 500 на този тип машини в света. През 2015 г. Blue Gene е изключен, защото остарява морално. В същата година е заменен от разработения по поръчка на БАН суперкомпютър „Авитохол“. Използва се платформата на Hewlett-Packard. Този суперкомпютър е активен и в момента. Към него добавяме два клъстера от компютри, които не влизат в категорията на своите суперсъбратя, но се доближават до тях като функционалности. Това са клъстерът Nestum в „София Тех Парк“ и технологичната лаборатория на Hewlett-Packard Enterprise в столичния „Бизнес парк“.
Към цялата тази изчислителна мощ сега се добавя и Discoverer.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg