Учениците в Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“ вече използват новия STEM център
Стоян СТОЯНОВ
Нов STEM център вече работи в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в село Абланица. Центърът за природни науки, изследвания и иновации в ръководеното от директора Мехмед Имамов училище е създаден по проект, финансиран по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“. „Децата и учителите използват придобивката и преди официалното откриване, което планираме за ноември. В центъра първоначално работят учениците от
VIII до XII клас от профилите „Природни науки“ и „Софтуерни и хардуерни науки“. Предвиждаме занимания там да имат и учениците от IV до VII клас“, съобщава за „Аз-буки“ зам.-директорката по учебната дейност д-р Калинка Гайтанинчева.
STEM центърът е разположен на площ от 200 кв.м, върху които са обособени три просторни учебни кабинета и прилежащ към тях коридор. Едно от пространствата е обособено като виртуална STEM лаборатория. Тя е оборудвана с интерактивна презентационна техника, комбинирана с образователен софтуер, чрез който ще могат да се демонстрират 3D сцени, видеа, изображения и симулации по различните предмети от STEM цикъла. Учениците разполагат с работни места, оборудвани с последно поколение стереоскопични лаптопи, работещи със специализиран софтуер, позволяващ провеждането на дисекции, виртуални експерименти и симулации в напълно безопасна виртуална среда. Целта е учениците да експериментират и да усвояват новото учебно съдържание по-задълбочено.
Второто учебно пространство ще изпълнява функция на практическа лаборатория за приложни дейности в областта на електрониката, програмирането и роботиката. За целта там са разположени учебни комплекти с такава насоченост, съобразени за работа по групи на цял клас. И този кабинет разполага с интерактивен дисплей и образователно-презентационен софтуер. В него има и крайни устройства за групите, които ще работят с учебните комплекти, тъй като те са необходими за свързване на платките и микропроцесорите с цел тяхното програмиране.
Третото пространство е оформено като кабинет тип Makerspace. То разполага с интерактивен дисплей и софтуер към него. Към дисплея е свързана работна станция за виртуална добавена реалност, на която учениците ще могат да работят по групи. На нея е инсталиран специален софтуер за 3D дизайн и моделиране, чрез който учениците ще могат да разработват сами свои 3D модели. Кабинетът е оборудван и с 3D принтер, който позволява разработените във виртуална среда 3D модели/макети да се превърнат във физически продукт. Освен това учениците, работещи в този кабинет, ще разполагат с крайни устройства тип 3 в 1 (таблет, лаптоп, графичен таблет), на които също ще могат да прототипират различни 3D макети и модели в рамките на свободно достъпни приложения.
Всички кабинети са обзаведени с модулни работни места, позволяващи лесно разместване и пренареждане в различни конфигурации. По този начин работните места ще са съобразени както с учебен процес в режим „на върха“, така и трансформирането им в зони тип „огнища“ за групова работа. В пространства 2 и 3 е добавена и мека мебел за оформяне на кътове за неформален режим на работа.
Учителите, които ще работят в STEM центъра, вече са преминали през необходимите обучения, за да използват пълноценно възможностите на новата образователна среда. Изграждането ѝ е насочено към обединяване усилията на преподавателите по математика и природни науки – физика и астрономия, химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, за интегрирано обучение. Ще се провеждат и мултидисциплинарни уроци чрез използване на беседа, самостоятелна работа, проектна работа, презентации, експерименти, екипна работа. Ще се прилагат и компютърно-базирани тестове, обединяващи различни компоненти от природните науки в общо цяло.
Предвижда се Центърът да се използва и за групи за занимания по интереси и други извънкласни дейности с такава насоченост.
Общата стойност на проекта е 333 985 лв., от които 300 000 лв. е финансирането по Националната програма. Останалите средства са от бюджета на гимназията, вложен собствен труд на училищния екип и събрани по време на благотворителни дейности и мероприятия суми.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg