Екипът на ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Малко Градище заложи на ваксините
Татяна ДИКОВА
Не искаме, не искаме да учим онлайн! Това е общото мнение на ученици, учители, а и на родителите в ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Малко Градище, община Любимец, област Хасково. Не искат и са направили всичко възможно, за да има нормален учебен процес. Школото, което е над 150-годишно, се прочу с това, че целият екип – педагози и помощен персонал, са се ваксинирали. Семействата на почти всички – също.
„Е, сега като пристигнат и тестовете за децата и заради отличното партньорство с родителите ще се прилагат, няма основание да работим от разстояние в онлайн среда“, изразява надежда директорката Таня Тошева. Засега община Любимец е в т.нар. спокойна откъм разпространението на вируса зона. Но дори и да се усложнят нещата, училището е малко, стаите са достатъчни, за да се работи в малки групи.
А прекрасната и топла есен в този южен край предполага и повече занимания на открито. Добра предпоставка за това е и целодневната организация на всички деца в защитеното и средищно училище. А иначе те, децата, са от четири села и всяка сутрин и вечер се извозват до училището и обратно, както си му е редът. До един пътуват и учителите. Школото е само на 13 километра от Любимец.
Как се получава такова единомислие на тема ваксини. „Виждаме накъде вървят нещата. Пандемията ни е обхванала отвсякъде. Всеки от нас – дали лично, или чрез близки и познати, се е срещал с вируса и последиците от него. За съжаление, много животи бяха преждевременно прекъснати.
А като учители, сме отговорни – пред себе си, пред децата и техните семейства, и на първо място – пред обществото. Превенция, това е работещото решение на проблема и всички бяхме единодушни“, категорична е директорката.
И понеже стана дума за община – другия партньор на всяко, или поне на повечето български училища, Таня Тошева споделя с благодарност: „Община Любимец полага изключителни грижи за образованието. Нашето малко училище не е подминато – красивата сграда, типов училищен проект от началото на XX век, днес е санирана, отоплението е с парно, изградени са вът-
решни санитарни възли, а в училищния двор, както и в цялото село, са изградени спортни площадки“. Жалко само, че така и не просъществува училищният басейн на открито. Каквито и сметки да се правят за неговата поддръжка, те така и не излизат. Но кой знае, може да се намери, казано по модерному, спонсор или позабравената българска думичка спомоществовател, който да направи възможно басейнът отново да заработи.
Останалото е в ръцете на училищния бюджет. Както поясни Таня Тошева, всяка година поетапно се ремонтират класни стаи, обзавеждат се по последна дума на образователната инфраструктура. А компютърният кабинет и интересните уроци на преподавателката са направо магнит за децата.
Случи ли се онлайн обучението. „Това, че сме малко училище, ни помогна миналата учебна година почти да не нямаме занимания в онлайн среда. Още първия ден на тази учебна година се договорихме с родителите – наложи ли се обучение от разстояние, трябва да сме готови. Всички деца имат таблети и интернет. Но се надяваме да не се стига до затваряне – казва директорката. – Нашите родители са и нашите партньори. Активно участват в училищния живот. На родителските срещи, а те се провеждат често, винаги напомням – вие, родителите, сте наши равноправни партньори. Съдействаме ли си, и децата ни ще вървят напред. Доверието помежду ни носи успехи“, казва директорката. Сега предстои поредният разговор училище – семейства, а темата е тестването на децата за COVID. „Мисля, че няма да има родители, които да се противопоставят. Те знаят, че техните деца са и наши и се грижим за тях като за свои. Но сме длъжни да им разясним процедурата и че самото тестване не причинява никакъв дискомфорт“, казва Тошева.
Е, разбира се, има родители и родители. Със знак минус е семейството, което не се е посвенило и омъжило дъщерята седмокласничка. Никой и нищо не било в състояние да отклони родителите от взетото решение. Задействан е Механизмът за обхват с участието на всички институции – без резултат.
В такива случаи възниква въпросът къде е законът. Това е класически пример за нарушаване правото на детето на детство, на образование и в крайна сметка – на бъдеще и живот. Но докато се чудим как родител може да продаде четиринайсетгодишното си дете за пари, имало е случаи, когато самото дете търси защита срещу решението на родителите си с надежда, че семейните тегоби ще бъдат отложени за бъдеще време. А и дотогава няма да са тегоби, защото младият човек с образование вече си е взел хляба в ръце и сам решава как да подрежда живота си.
Какви са резултатите тази година от НВО след IV и VII клас. „Оставаме в златната среда за областта. По БЕЛ след VII клас средният брой точки за училището е 35, а по математика е 44,89 точки. При четвъртокласниците резултатите са малко по-високи“, уточнява Таня Тошева.
Добрата новина е, че завършилите основно образование тази пролет вече са осмокласници. Без две – младата булка и още едно дете, заминало с родителите си зад граница. Но това са теми, които едно училище с изключително отговорни учители няма как да реши само. На кантара е бъдещето на цели поколения, а значи и на обществото ни. И то трябва да каже докога да си затваряме очите и да се задоволяваме с по една тежка въздишка за неслучил се житейски успех.
Какви са задачите пред ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ за тази учебна година. „На първо място, да сме живи и здрави. Само така ще постигнем целите си“, казва Таня Тошева. Гордее се с богатата палитра от извънкласни дейности.
А детските изяви по повод всеки празник се превръщат в празник на цялото Малко Градище. „Децата ни са много талантливи. Сценичните им изяви – народни танци, музика, рецитали, с други думи всички занимания в извънкласни дейности ги мотивират още повече да учат. А селото направо живва“, казва директорката. И още един повод за гордост е, че трудът на педагозите се оценява и те получават заслужено признание на национално ниво. Всеки, който иска да бъде съпричастен към изявите на малките таланти и техните учители, нека погледне във фейсбук страницата на „Училище любимо“ https://www.facebook.com/groups/485487824803298
Задача на задачите е и децата да се представят добре и през 2022 г. на националните външни оценявания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg