С нов музикален кабинет ще зарадва своите възпитаници Детският комплекс „Йовко Йовков“ в Севлиево
Антоанета НАЙДЕНОВА
Сложната епидемична обстановка в страната лиши голяма част от децата не само от присъствено обучение, а и от извънкласни занимания.
В Центъра за подкрепа за личностно развитие – Детски комплекс „Йовко Йовков“ в Севлиево обаче все още продължават индивидуални извънкласни занимания с децата от музикално-певческите школи. „Децата идват само по едно, за да си вземат часа по свирене на музикален инструмент или пеене при спазване на всички противоепидемични мерки“, разказва директорът на ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ Венета Петкова.
Продължават и извънкласните занимания в няколко детски градини и с ученици от I и II клас, които учат присъствено. За тях клуб „Екознайко“ организира различни забавни игри, с фолклорната група се изучават народни песни, а с кукления театър децата се учат как да правят сами различни етюди.
В Севлиево има 4 детски градини, две основни училища, едно средно и две професионални гимназии.
„Коронавирусът не може да уплаши таланта“, категорична е Венета Петкова. Според нея на децата изключително много им е омръзнало да живеят и учат в ограничения, затова на драго сърце се включват в различни видове състезания, дори и да се провеждат онлайн. Тя дава за пример наскоро проведения от тях XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“ – Севлиево`21,
за който са получили над 700 рисунки, повече от 60 творби по раздела за приложно изкуство и над 110 разкази, стихотворения, съчинения и есета. Победителите са обявени на 1 ноември в Деня на будителите на онлайн церемония, а творбите на участниците са включени във виртуална изложба.
389 деца на възраст от 5 до 18 години са се записали в 20-те форми за извънкласни занимания на Детския комплекс в Севлиево през тази учебна година. За заниманията с тях се грижат директорът, четирима учители и един външен лектор за школата по изобразително изкуство.
На 1 октомври Детският комплекс в Севлиево официално откри новата, 66-а поред учебна година. Децата могат да избират между различни клубове и школи в областта на науката, технологиите и изкуствата за свободното си време. Клуб „Екознайко“ е насочен към ограмотяване на децата по отношение на екологията и опазването на околната среда по забавен начин чрез различни игрови методи. А „Художествено-творческа академия“ и педагогическата школа „Туити“ са с подчертано хуманитарен профил. Най-застъпени са изкуствата. Музикалното изкуство е застъпено в школите „Народни музикални инструменти“ и „Автентичен фолклор“, както и във вокална група „Звънче“, фолклорната група, музикалната певческа школа, а също и в школите „Музикални инструменти“, „Солфеж и елементарна теория“, включваща звукозаписи и обработка, и „На сцената“. В областта на танцовото изкуство са клуб „Забавни танци“ и танцова формация „Стил“. Занимания по драматичен и куклен театър влизат в заниманията с театрално изкуство. Школата „ВВ Арт“ е за изобразително и приложно изкуство, а литературното творчество е застъпено в клубовете „Приказен свят“ и „Митове и легенди“, както и в школата „Празници и обичаи“. „Не предлагаме занимания в спортното направление, защото в града има много спортни школи и няма смисъл да се дублираме“, обяснява моята събеседничка.
ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ е спечелил финансиране по НП „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центрове за подкрепа за личностно развитие“ на МОН със своя проект „В света на музиката“. По него до края на тази учебна година трябва да бъде обзаведен и оборудван нов музикален кабинет. Но Венета Петкова се надява, че това ще се случи и по-рано.
Новият музикален кабинет ще създаде условия за развитие на интересите, способностите и изявата на 63 деца и ученици в областта на музикалното и певческото изкуство и българския фолклор. Те ще могат да придобиват нови знания и умения да свирят на пиано, китара, барабани, гъдулка, тъпан и алтсаксофон, както и да се научат да правят звукозаписи и обработка. Очаква се да бъдат привлечени и поне още 20 деца и ученици в направление „Изкуства“ чрез създаването на детски камерен ансамбъл.
„Винаги сме мечтали за създаването на детска група и сега ще имаме този шанс – твърди Венета Петкова. – Ще бъдат закупени озвучителна техника и микрофони, защото озвучаваме различни училищни, читалищни и общински мероприятия. Ще купим също така комплект барабани, акустична китара, електрическа китара с усилвател, бас китара, дигитално пиано, алтсаксофон, перкусии, тъпан с палки и комплект гъдулка с лък и калъф. Дори вече имаме дете, желаещо да се учи да свири на тъпан.“
Детският център в Севлиево разполага с триетажна сграда в центъра на града с голям и малък двор. Има достатъчно много кабинети и част от тях се дават под наем на частни школи. „Базата ни е много добра благодарение на доброто сътрудничество с Общината и бизнеса в града“, твърди директорката на ЦПЛР. И добавя, че са големи късметлии в това отношение. Децата от техните групи и състави редовно присъстват в културния афиш на Общината. Центърът работи в тясно партньорство с детските градини и училищата на територията на Севлиево, с културните институции и с неправителствени организации с отношение към работата с деца. Такива са Центърът за социална превенция към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Младежкият център – Севлиево, НЧ „Развитие 1870“, Домът на културата „Мара Белчева“ и др.
Друга традиция през последните 17 години е организирането на лятно училище или Лятна занималня „Туити“ за бъдещи първокласници от 1 юни до 31 август. „Много е полезно за родителите, а ние се стараем да е забавно за децата – казва Венета Петкова, която е ръководител на „Туити“. – Цяло лято играем, водим ги на изложби и мероприятия, на кино, на театър. По-големите деца също ги забавляват, като им показват какво са научили.“
Победителите в „Златна есен – плодовете на есента“
В Деня на будителите обявиха победителите от XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“ – Севлиево 2021.
По традиция той се организира от ЦПЛР – ДК „Йовко Йовков“ и е част от Националния календар за изяви по интереси на децата и учениците на МОН. В надпреварата участваха 716 рисунки, 68 творби в раздел „Приложно изкуство“ и 119 произведения в раздела за написване на есе, съчинение или стихотворение на есенна тема. В Конкурса се включиха деца от 104 школи, клубове, училища, читалища и самостоятелно участващи творци от 24 области от цяла България.
В раздел „Изобразително изкуство“ във възрастовата група 6 – 10 г. първо място зае Зорница Паскалева на 9 г. от ОУ „Георги Бенковски“ – Бургас, второто е за 8-годишния Петър Дунев от школа „Елиза Арт“ – Габрово, а третото – за Аделина Кунева на 8 г. от СУ „Димитър Благоев“, Свищов. Във втора възрастова група 11 – 13 г. победител е Михаела Валентинова на 11 г. от школа „Арт Попово“ – Попово, следвана от Емилия Демирова също на 11 г. от НЧ „Христо Ботев 1901“ – с. Зафирово, и Силвия Здравкова Петрова на 13 г. от СУ „Димитър Рохов“ – Сливен. 18-годишната Рая Павлова от клуб „Еврика“ при ЦПЛР – ОДК, Петрич е първа в третата възрастова група 14 – 18 г. Нейни подгласнички са Кристияна Джингова на 16 г. от НУПИД „Акад. Дечко Узунов“ – Казанлък, и Ана-Мария Недялкова на 16 г. от
ПГСАГ „Ангел Попов“ – Велико Търново.
При първа възрастова група 6 – 10 г. в раздел „Приложно изкуство“ журито присъжда първо място за Теодора Тодорова на 9 г. от школа „Сръчни ръце“ при ЦПЛР – ОДК, Варна. Второто място е за Валентин Валентинов на 9 г. от ОУ „Васил Левски“ – с. Смоляновци, а третото – за Корай Мюджелит на 8 г. от СУ „Васил Левски“, Главиница. В групата на 11 – 13-годишните първа е Георгия Георгиева на 12 г. от ШИПИ при ОДК – Кюстендил, втори е Лъчезар Точев на 12 г. от Школата по керамика при ЦРД – Плевен, а трета е Мария Костадинова на 12 г. от ОУ „Христо Ботев“ – Бургас. Победител в третата възрастова група – 14 – 18 г., е Петя Вретенарова на 16 г. от ЦПЛР – ЦЛТРДБ, Благоевград, следвана от Гергана Георгиева на 13 г. от ОУ „Цар Симеон 1“ – Варна, и Галена Коцева на 15 г. от клуб „Приложно изкуство“ при
ЦПЛР – ОДК, Балчик.
В раздел „Стихотворение, есе, съчинение“ първа в групата на 6 – 10-годишните е Дария Димитрова на 9 г. от ОУ „Любен Каравелов“ – Бургас, втори е Радослав Карауланов на 10 г. от ЛК „Касталия“ при ЦПЛР – ОДК, Варна, а трети е Живко Желязков на 8 г. от СУ „Гео Милев“ – Раднево. Първото място във втора възрастова група – 11 – 13 г., е за Елинор Нанкова на 12 г. от 1. ОУ
„Хр. Ботев“ – Търговище, второто – за Роселина Димчева на 11 г. от УЛК „Сладкодумци“ при ЦПЛР – ОДК, Шумен, а третото – за Джерен Ниязиева на 11 г. от ОУ „Васил Априлов“ – Исперих. За победител в третата възрастова група – 14 – 18 г., е избран Дамян Лазаров на 16 г. от СУ „Йордан Йовков“ – Тутракан. Негови подгласници са Йоана Симеонова на 15 г. от ПЕГ „Екзарх Йосиф“ – Ловеч, и Свилен Стефанов на 14 г. от ЦПЛР – ОДК, Провадия.
По традиция и тази година ще бъдат връчени 104 специални грамоти за участие и отлично представяне на всички клубове и школи – участници в националния ни конкурс, както и 198 сертификати на всички учители – ръководители на школи и клубове „за високи педагогически и художествено-творчески постижения, достойно защитени с участието на възпитаници в XVIII национален конкурс „Златна есен – плодовете на есента“.
Наградите, грамотите и сертификатите ще бъдат изпратени по куриер, а творбите на участниците могат да се видят във виртуална изложба.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg