От всички нас зависи най-малките ученици да учат в реална среда
Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков се обърна с призив към родителите да подкрепят учителите в процеса на тестване на малките ученици, за да се осигури безопасна среда за обучение в класните стаи.
Първото тестване премина при много добра организация. Опитът показа, че дори в големите паралелки процесът не отнема повече от 20 – 30 минути.
Освен учители и непедагогически специалисти в изследването се включиха десетки доброволци – родители, медицински лица, студенти по медицина, медиатори. МОН благодари за безценната подкрепа на всички тях.
Присъственото обучение за най-малките се възстановява в училищата и паралелките, в които поне 50% от родителите са дали съгласието си децата им да бъдат тествани. Останалите продължават да учат онлайн, както досега. Тези, които остават вкъщи, ще се обучават от разстояние синхронно или асинхронно в зависимост от възможностите на училището. Приоритет на МОН е присъственото обучение в безопасна среда за здравето на ученици и учители.
Присъственият учебен процес изисква изследване на учениците с щадящи бързи антигенни тестове за COVID-19, докато 14-дневната обща заболяемост падне под 250 на 100 000 души. Изключение се прави за децата с валиден документ за преболедуване или с отрицателен резултат от лабораторно изследване, а за учениците над 12 години – и ако имат документ за ваксинация.
Изследването се извършва в училището, в класните стаи по паралелки. Изключение се прави за учениците със специални образователни потребности, които се тестват вкъщи. Тестването се прави от поне две лица, определени от директора (педагогически, непедагогически персонал, медицинско лице и/или доброволци).
Учениците в 11 области продължават да се обучават онлайн. МЗ избра два вида антигенни тестове за ученици с проба от слюнка и сключи договори с двама дистрибутори за общо 400 000 броя. Единият доставчик изпълни ангажимента си за 200 000 теста, които веднага бяха разпределени в 13 области, включително в София-град. Допълнително МОН получи нова пратка с 86 000 теста. Доставеното количество е в рамките на втората обществена поръчка, обявена от МЗ за образователната система.
Очаква се доставката на останалото поръчано количество за областите Хасково, Стара Загора, Сливен, Ямбол, Велико Търново, Плевен, Ловеч, Видин, Монтана, Перник и София-област. Родителите и учителите ще бъдат уведомени веднага щом тестовете пристигнат, и ще имат поне два дни предварително, за да се подготвят за възстановяване на присъственото обучение на най-малките.
Само положителните тестове за COVID-19 на учениците от I до IV клас ще се съхраняват и изхвърлят по специален ред. Отрицателните ще се събират в плътни чували или торби за смет, които ще се завързват и слагат в контейнерите за смесен битов отпадък. Редът е разписан детайлно от министерствата на околната среда и водите и на здравеопазването.
Ако резултатът от изследването на някое от децата в класа е положителен, всички елементи от неговия тест се прибират в специална картонена кутия за изгаряне на опасни отпадъци. Кутиите ще се съхраняват в определени само за тази цел помещения в училищата, до които имат достъп само медицинските специалисти или други лица, определени от директора. Когато общата заболяемост в съответната община спадне под 250 на 100 000 души и изследването на учениците се прекрати, кутиите с положителните тестове ще бъдат предавани в съответните регионални здравни инспекции (РЗИ) за унищожаване. Това може да стане с неспециализиран транспорт.
Поради големия брой училища и ученици в София-град опасните отпадъци ще бъдат събирани и по-често.
В София има 214 училища, в които се обучават над 47 000 ученици от I – IV клас. Организацията, която трябва да се направи с директорите, учителите и родителите, не е никак лесна, коментира кметът на столицата Йорданка Фандъкова. И уточнява, че тестовете вече са доставени. Разговаряно е и с директора на ПУДООС за организация по събирането на медицинските отпадъци.
Допълнителни 15,4 млн. лв. получават училищата и детските градини за справяне с пандемията. Това реши правителството. Те ще бъдат разпределени по два критерия – брой паралелки или групи и брой ученици или деца в съответната образователна институция. Парите могат да бъдат използвани за противоепидемични мерки, включително за тестване на персонала без „зелен сертификат“ с антигенни тестове, както и за допълнителни възнаграждения на учители и непедагогически специалисти, които участват в тестването на децата.
Осем милиона лева от отпуснатата сума са предвидени в актуализацията на бюджета за 2021 г. Останалите 7,4 млн. лв. са от преструктуриране на разходите на Министерството на образованието и науката за тази година.
Основната част от финансирането – 13 691 607 лв., се разпределя по бюджетите на общините, тъй като повечето училища, детски градини и центрове са общински. Няколко министерства получават целеви средства за държавните училища, които са на тяхно подчинение. На Министерството на младежта
и спорта се отпускат 52 466 лв., а на Министерството на културата – 158 772 лв. За Министерството на образованието и науката са одобрени 1 497 155 лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg