Стоян СТОЯНОВ
През октомври българският отбор атлети със синдром на Даун завоюва три сребърни медала от Световното първенство в Италия. Постижението е още по-значимо, защото работата на група ентусиасти и постигането на подобни успехи разчупва стигмата, че на децата със специални потребности трябва да се гледа по специален начин. Доказва, че малки победи, постигани ден след ден, могат да променят живота на тези деца в настоящето и за в бъдеще.
В последните 15 години работата по приобщаването на децата със специални образователни потребности става все по-структурирана и видима у нас. В страната работят 28 регионални центъра за подкрепа и 42 центъра за специална образователна подкрепа, които се грижат за над 23 хил. деца със специални образователни потребности. През 2021 г. в училища и детски градини в страната са назначени 4631 ресурсни учители, психолози, логопеди и други специалисти. Тяхната работа подпомагат рехабилитатори, социални работници и непедагогически персонал. Хиляди учители вече са преминали през обучения как успешно да интегрират децата със специални потребности в класните стаи.
Различни инициативи на неправителствения сектор подпомагат развитието на приобщаващото образование. Постепенно се променят и нагласите на родителите към това да търсят специална подкрепа за своите деца от най-ранна възраст.
Разбира се, процесите са бавни, тъй като освен за изграждане на институционална инфраструктура и осигуряване на достатъчно специалисти преди всичко става дума за промяна в нагласите и стереотипите, с които се гледа на „различните“. Но малките стъпки в тази посока показват как израстваме като
общество, което създава среда, в която всеки да сбъдва мечтите си и да прави малки чудеса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg