Хасковското Спортно училище е в топ 3 у нас по спечелени медали и купи за изминалата учебна година
Стоян СТОЯНОВ
Модернизирана база за футбол и лека атлетика ще може да използва скоро Спортното училище „Стефан Караджа“ в Хасково. След като в продължение на десетки години не е правен ремонт на стадион „Младост“ към училището, от средата на 2021 г. той се обновява и трябва да бъде готов до края на годината. Реновацията става възможна със съдействието на кмета Станислав Дечев и неговия екип, коментира пред „Аз-буки“ директорката на Спортното Силвия Тенчева.
Изкуствената настилка на футболния терен вече е положена. Той се реновира с финансиране от програма HatTrick V на УЕФА чрез Българския футболен съюз. Обособяват се по стандарт коридори за бягане на лекоатлетическата писта и сектори за отделните лекоатлетически дисциплини. Реновират се разбитите и опасни трибуни. Ще бъде поставена и нова ограда. По време на ремонтните дейности възпитаниците на Спортното училище тренират на стадион „Хасково“.
„Училищната ни база е добра. Колкото до спортните бази, те са към Общината и клубовете сключват договори с нея. Но и те са в добро състояние, като в последните години някои от тях бяха ремонтирани“, казва още директорката. В началото на настоящата учебна година Общината ремонтира и разбита настилка в двора на училището.
Новата учебна година в хасковското Спортно училище започва с 18 нови петокласници и 26 приети в VIII клас. Общо в него се обучават и тренират 210 ученици. Броят им намалява плавно в последните години, но нe пада под 200.
„В момента обучение се осъществява по 8 вида спорт – бокс, борба свободен и класически стил, вдигане на тежести, джудо, лека атлетика, футбол и хандбал. Учениците завършват с професия „Помощник треньор“ с III степен на професионална квалификация“, информира директорката. В града има засилен интерес към кикбокса, като предстоят разговори с федерацията по този вид спорт, за да се прецени дали да се предложи обучение и прием и по този спорт.
„В последните две-три години имаме европейски шампион по бокс за юноши и за младежи – това е Емирджан Мехмед. Тази година той завърши образованието си при нас и в момента се състезава в Италия. Имаме и световни шампионки в женската борба. Десетки са отличията от националните първенства, имаме и силни постижения в международни турнири“, отбелязва събеседничката ми. Сред отличилите се са и европейската вицешампионка по вдигане на тежести Мария-Магдалена Кирева, многократната републиканска шампионка по борба Меган Панчева. Хасковското Спортно училище е в топ 3 на страната по спечелени медали и купи за изминалата година.
Със спортните таланти работи екип от 11 учители и 12 треньори. Сред тях има и млади педагози, някои от които са се върнали в родното школо като преподаватели. „Единият ни треньор по борба Тунай Бекир завърши миналата година Националната спортна академия. Треньорката ни по хандбал Ирина Миладинова също е завършила тук. В момента тя е и наставник на женския национален отбор на България по плажен хандбал. И зам.-директорът Павел Бойков е рожба на Спортното училище в Хасково“, разказва директорката, която преди да завърши НСА, преминава през Спортното училище в Плевен.
Предизвикателство пред колегите ѝ е работата с идващите в V клас ученици от уязвими групи, за които българският език не е майчин. Налага се преподавателите не само по български език и литература, но и по останалите предмети да работят с тях много, за да бъдат наваксани натрупани обучителни дефицити. Някои дори трябва да бъдат ограмотявани. Въпреки проблемите се справят с онлайн обучението. Обхванати са всички ученици, на част от които са раздадени таблети, за да участват пълноценно в учебния процес. Работи се чрез платформата MS Teams. По време на онлайн обучението не прекъсва и работата на треньорите, които се включват, показват упражнения и дават задания за тренировки на своите състезатели.
Ръководството и учителите на Спортното училище включват своите възпитаници и в доброволчески дейности – например в инициативата „Жълти стотинки – деца помагат на деца“. През 2020 г. те връчват последното оборудване от кампанията за тази година на Детското отделение на МБАЛ – Хасково.
Екипът на училището използва всяка възможност да кандидатства в проекти и различни програми. „Тази година спечелихме проект по безопасност на движението, като ще бъдат изградени вътрешна и външна площадка по безопасност на движението по пътищата. Участваме по проект „Подкрепа за успех“, като са формирани групи за допълнително обучение и наваксване на пропуски по общообразователни предмети. Работим и по проект „Образование за утрешния ден“. Миналата година спечелихме проект към Министерството на околната среда и водите и направихме класна стая и фитнес на открито в училищния двор. Спечелихме финансиране и по проект „Дигитални класни стаи“ на Община Хасково. Ще се включим и при ново отваряне на програмата за изграждане на STEM кабинети“, изброява Силвия Тенчева.
По думите ѝ спортните училища са добър модел за човек, който иска да учи, да спортува и да се развива. А завършващите имат предимството да влязат без приемни изпити в Националната спортна академия. Натам се насочват и мнозина от възпитаниците на Спортното училище в Хасково.
А по отношение на отлива от спорта, събеседничката ми коментира, че днес негов сериозен конкурент са дигиталните технологии, които обсебват времето на децата и младите хора. Това води до промяна в цялата верига на спортното майсторство и резултатите от този процес са видими в представянето на родните спортисти на световната сцена през последните години. Нарушен е и моделът на спортните училища, някои от които от елитни образователни центрове преди време сега придобиват функции на социални институции. И въпреки тези негативни процеси в тях все пак се постигат резултати и спортни успехи. „Аз обаче съм оптимист. И се опитвам да заразя с оптимизма си и колегите, и учениците. Защото спортист, който не вярва в успеха си, няма и да се приближи до него“, заявява Силвия Тенчева.
Зала на славата
Спортното училище в Хасково е създадено на 11 май 1970 г. като интернат по борба. Постепенно се прибавят и други спортове, които през годините достигат до 13 – 14. В отминалите 51 години възпитаници на училището печелят стотици отличия от национални, европейски и световни турнири и шампионати и носят спортна слава за училището, града и България.
В училищната зала на славата остават завинаги имена като бореца Атанас Комшев – олимпийски шампион в класическия стил на Игрите в Сеул 1988, баскетболистката Ваня Дерменджиева, която печели със съотборничките си сребърните медали на Игрите в Москва 1980, борците Иван Цонов и Живко Вангелов, окичили се със сребърни медали съответно в свободния и класическия стил на Игрите в Сеул 1988 г., тежкоатлета Стефан Ботев, който освен световната титла печели и две бронзови отличия на олимпиадите в Барселона 1992 и Атланта 1996.
През училището минават и световният шампион в щангите Антонио Кръстев, легендите на футболния „Левски“ Наско Сираков и Станимир Стоилов. В него учи и най-добрият ни тенисист Григор Димитров, който става европейски шампион и световен вицешампион. Личат и имената на бадминтонистките сестри Стефани и Габриела Стоеви, спечелили златен медал от Европейските игри през 2015.
Признание
Тази година Светла Сирачкова – старши учител по БЕЛ в Спортното училище „Стефан Караджа“ в Хасково, e удостоена с годишната награда „Константин Величков“. Отличието се връчва от МОН за постигнати високи резултати в професионалната дейност и принос за развитието на българското образование по случай 1 ноември – Деня на народните будители. Сирачкова е отличена в категория
„Постижения в работата с деца и ученици за преодоляване на проблемно поведение“.
Сирачкова работи активно с децата билингви от уязвими групи, които се обучават в училището. Разчита на това да създаде доверие между учител, деца и родители. А целта на този понякога бавен процес е промяна на мисленето, което води и до по-добри резултати и в учението, и в спорта.
Опитната педагожка работи с децата за наваксване на дефицитите по български език не само по време на часовете, но и в различни допълнителни форми в извънкласно време. Води и различни групи за извънкласни дейности и занимания по интереси, сред които и театрално студио „Приятели“. „Въпросът е да откриеш у всяко дете някакъв талант, да успееш да го изведеш на преден план и да го развиеш. И детето да си повярва“, обобщава своята работа Светла Сирачкова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg