Космическият произход на елементите, по-тежки от желязото, е мистериозен. Едно вероятно обяснение за това явление се появява през 2017 г., когато две богати на неутрони мъртви звезди се сблъскват и изхвърлят злато, платина и други тежки елементи. Няколко години по-късно среща между неутронна звезда и черна дупка кара учените да се чудят кое от двете космически явления е по-плодотворен източник на елементи.
Сега те вече имат отговор на този въпрос. Сблъсъците между две неутронни звезди държи първенството, съобщават учени в Astrophysical Journal Letters. За да се създадат тежки елементи, след всеки тип сблъсък материалът от неутронна звезда трябва да бъде изхвърлен в Космоса, където серия от ядрени реакции, наречени r-process, могат да го трансформират.
Колко материал ще „избяга“ в Космоса, зависи от различни фактори. Например при сблъсъци на неутронна звезда с черна дупка втората трябва да е сравнително малка.
В противен случай „няма никаква надежда, тя ще погълне неутронната звезда веднага, без да изхвърля нищо“, казва астрофизикът Хсин-Ю Чен от Масачузетския технологичен институт
Остават въпроси за изясняване и за двата вида сблъсъци, забелязани чрез вълните, които те предизвикват, в пространство-времето. Така че Чен и колегите му разглеждат редица възможности, свързани със свойствата на неутронните звезди и черните дупки, като разпределението на техните маси и колко бързо се въртят. След това екипът изчислява масата, изхвърлена от всеки тип сблъсък при тези различни условия. В повечето сценарии сливането на неутронна звезда и черна дупка води до образуването на по-малко количество тежки елементи, отколкото при сблъсъците между две неутронни звезди.
И все пак въпросът коя е окончателната класация за най-производителна фабрика за елементи, остава открит. Учените сравняват само тези два вида сблъсъци, а не други възможни източници на тежки елементи, като например експлодиращи звезди.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg