Добрата връзка с родителите помага много децата им да учат роден език в чужбина, убеден е екипът на БНУ „Родолюбие“ в Неапол
Антоанета НАЙДЕНОВА
Създаването на българското неделно училище „Родолюбие“ в Неапол е осъществената мечта на неговия ръководител Валентина Николова. Тя споделя, че се „изисква огромен труд и търпение, но си струва усилията и се радвам, че успях. Искам училището да се запази във времето и когато си тръгна един ден, то да продължи да съществува.“
„Родолюбие“ отваря врати през 2017 г., а от две години е официално регистрирано в списъка на българските неделни училища в чужбина, които се подпомагат финансово от МОН по ПМС №90. Но и преди това училището е сред малкото, които никога не са събирали такси от родителите, и това се запазва и до ден-днешен. Началото е поставено с 10 деца, а сега те са 54 – от 5-годишните в предучилищната група до XII клас.
Валентина Николова е с педагогическо образование. Родом е от Луковит, Ловешко, и в продължение на 14 години е работила в село Торос като учител по БЕЛ и история. Преди 16 години емигрира в Италия, но много ѝ липсва контактът с деца, което обяснява и идеята за неделното школо.
„Обичам да работя с деца. Когато го правя, не се изморявам. Общуването с тях поддържа духа жив“, убедена е моята събеседничка. Тя и доц. д-р Татяна Лекова – ръководител на Катедрата по български език, българска литература и славянска филология към Университета „Ориентале“ в Неапол, създават Българска културна асоциация „Будител“ в Неапол, а след това и училището към нея. Сега двете преподават роден език в школото, а с обучението по БЕЛ, история и география от две години се занимава българският лектор в Неапол д-р Мая Падешка – редактор на научно списание „Български език и литература“ на Национално издателство „Аз-буки“. Четвъртият член на екипа е 24-годишната учителка Мария Карабобова, която преподава по БЕЛ на малките деца от II и III клас.
Заради пандемията почти две години обучението в БНУ „Родолюбие“ е било само дистанционно. Сега е присъствено, но 1/3 от учениците продължават онлайн. Някои деца са в смесена форма – дистанционно и присъствено, а най-малките от подготвителната група до IV клас са само присъствено.
Училището се помещава в част от офис, който в началото е ползван само в събота, а сега целогодишно. Присъственото обучение е в събота – сутрин за учениците от V – VII клас, а след обяд с по-малките. Има деца не само от Неапол, но и от близките населени места, които пътуват с родителите си от Мелито, Сан Антимо и т.н. Самата Валентина Николова също пътува от Куалиано.
До юни 2021 г. училището провежда учебни занятия и в Скафати – град на около 40 км от Неапол, в частно начално училище. Там децата били 21, но някои от тях се преместват в Салерно, затова сега останалите ученици от Скафати се обучават дистанционно.
Онлайн са и учениците от XII клас, които са започнали да учат в „Родолюбие“, когато са били в VIII клас. Те са мотивирани да довършат започнатото и да получат удостоверенията си. Валентина Николова води и дистанционното обучение на две деца от Германия – брат и сестра, които са се записали в училището миналата година заради своята братовчедка, възпитаничка на школото. Николова обучава виртуално и смесена паралелка от VIII и IX клас. Един от учениците в нея е Борис Еспозито, който започва да ходи на българско училище без особено желание, когато е в IV клас, но родителите му са настоятелни. Сега, 4 години по-късно, той се самоопределя като българо-италианец и е много доволен, че майка му е настояла да учи български. Вече разбира колко е важно да знае майчиния си език.
„Родителите винаги са в основата на всичко – категорична е Валентина Николова. – Когато децата са малки, няма как да осъзнаят нуждата да учат роден език. От родителите зависи да вземат това решение, да накарат детето да дойде, да му помагат и полека-лека то свиква. Не е възможно учителите да работят и да се справят сами, без подкрепата на родителите. Затова имаме и родителски съвет, много тясна е връзката между нас. Радва ме и фактът, че тази връзка излиза извън рамките на училището – то се превърна в нещо като обединител на българските родители и ученици.“
Повечето от децата са родени в Италия и са от смесени бракове. Това налага в училището да се използват учебници за деца билингви, за които българският е втори език, а не роден. Затова и от екипа на БНУ „Родолюбие“ са много доволни от представянето на своите възпитаници на първите пробни тестове по БЕЛ, които направи МОН през май т.г. Учениците от I до VII клас се справят отлично с тях и изкарват оценки над 5,50.
В училището има и извънкласни занимания по изобразително изкуство и труд и техника за децата от присъствена и смесена форма на обучение. Отскоро там са направили стена на талантите, върху която има изложба „Ние рисуваме“. Тя ще се променя заедно с темите, които се определят в зависимост от времето, сезона, наближаващите празници и т.н. Наесен децата използват паднали от дърветата листа за своите творби, после идва ред на коледните играчки, мартениците и т.н.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg