Българският потомствен дипломат, политик, общественик и благодетел Иван Станчов си отиде от този свят на 92-годишна възраст
Иван Станчов е извършил много велики дела през живота си, но това, с което ще остане завинаги в паметта и сърцата на българите, е създаването на фондация „Карин дом“ и на Дом „Гаврош“. Той настанява Карин дом в наследствената си вила в северния край на Морската градина на Варна и се посвещава на това да създаде нов модел за услуги за деца със специални нужди. Неговата най-голяма мечта е всяко дете да има шанс за образование и да бъде отглеждано с любов.
Фондацията носи името на братовчедка на Станчов – Карин, която била с церебрална парализа, но имала голямо сърце и винаги се отнасяла добре с всички. „Карин дом“ е първата неправителствена организация в България, която въвежда съвременни методи на работа с деца с увреждания и въвежда термина „деца със специални нужди“.
Потомственият дипломат и филантроп Иван Станчов основава Фондацията през 1994 г., а две години по-късно „Карин дом“ започва работата си като терапевтичен Център за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални потребности. В него работят висококвалифицирани кинезитерапевти, рехабилитатори, логопеди, психолози, специални педагози, социални работници. Центърът развива и обучителна дейност, като предоставя квалифицирани обучения на организации и специалисти. Годишно подкрепя над 300 деца и семейства и обучава над 1200 специалисти.
Неслучайно Иван Станчов става патрон и на Българското училище към посолството на България в Лондон, Великобритания, през 2017 г. Школото е създадено през 1987 г. като форма на обучение по български език и литература, история и география на България за децата на българските дипломати и служителите в български държавни фирми. То съществува в този вид до 1991 г., когато го закриват поради липса на средства.
През есента на същата година посланик Иван Станчов създава ново училище, което отваря вратите си за децата на всички българи в Лондон, които желаят децата им да се обучават по роден език в класовете от I до VIII. От учебната 2008/2009 г. в него се откриват гимназиален курс и предучилищна група „Азбукарче“. В знак на признателност от 2017 г. Българското училище към посолството в Лондон приема името на своя съхранител и патрон, посланик Иван Станчов. В него всяка година се обучават от 230 до 250 ученици на възраст от 4 до 18 години.
„Загубихме нашия Иван Станчов – патрона на Българското училище към посолството на България в Лондон. Отиде си една епоха, един човек, един пример; отиде си благородникът, който учеше нас, българите, как да бъдем истински българи. Никога максимата, че няма незаменими хора, не е звучала толкова безсмислено, както днес…“. Това сподели Снежина Мечева – директор на Българското училище „Иван Станчов“ в Лондон и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина, по повод кончината на благодетеля на 24 ноември 2021 г.
Иван Станчов е роден на
1 април 1929 г. в София. Син е на Иван Станчов и Керълайн Марион Мичел. Внук на дипломата и политика Димитър Станчов.
През януари 1945 г. баща му, който от юли 1944 г. е генерален консул на България в Истанбул, е отзован от дошлата след деветосептемврийския преврат власт, но отказва да се върне в България и заминава за Швейцария при семейството си, а след това емигрират в САЩ (1946). От 1971 г. Иван Станчов живее във Великобритания.
От 1991 до 1994 г. е посланик на България в Лондон. През 1994 – 1995 г. е министър на външните работи в служебното правителство на Ренета Инджова. Съветник е по външнополитическите въпроси на двама български президенти.
Иван Станчов е женен за шотландка на име Александра, има 4 деца. Владее български, английски, френски, немски, италиански, гръцки, испански, португалски (бразилски). Занимава се с благотворителна и обществено полезна дейност през целия си живот, за което говорят и множеството му отличия: орден „Стара планина“ – I степен, за изключително големи заслуги към Република България, Специалната награда на Българския дарителски форум за личност, допринесла за развитието на филантропията в България – 2013, Награда за принос към българските училища в чужбина – 2011, награда „Златна ябълка“ за принос към живота и благосъстоятелността на българските деца и още много други.
Съболезнования по повод кончината на Иван Станчов изразиха президентът Румен Радев, министърът на външните работи Светлан Стоев, българският посланик в Лондон Марин Райков и много други. За него министърът на образованието и науката акад. Николай Денков казва: „Има хора, за които безкористното отношение към другите е състояние на духа, което се превръща в съдба за цял живот. Иван Станчов е именно такъв човек. С делата си той винаги е вдъхновявал и млади и стари, в България и в чужбина. Името му ще остане да живее в народната памет и в сърцата на хиляди българи“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg