Университети изработиха електронни помагала за българчетата зад граница
Повече средства получават българските неделни училища в чужбина през настоящата учебна година – общо над 14,2 млн. лв. На 243 училища зад граница са преведени общо 12 557 789 лева. За сравнение, за миналата учебна година са изплатени 11 128 402 лева.
Други 130 училища са подпомогнати с 1 664 000 лева по НП „Роден език и култура зад граница“. 70% от полагаемите суми са изплатени още през юли т.г. Останалите 497 161 лева вече също са преведени.
Общо 373 са неделните училища тази учебна година. Те се намират в 43 държави на 6 континента. В тях се обучават общо 34 296 ученици и кандидат-студенти.
Висши училища в България разработиха електронни обучителни помагала по български език, история и география за учениците и учителите от българските училища в чужбина. Материалите бяха демонстрирани и обсъдени по време на Втория балкански форум под надслов „Стратегии за изучаване на български език в чуждоезикова среда“, който бе организиран в Атина от МОН и българското посолство в Гърция.
Бяха обменени идеи и опит за обучението по български език в чуждоезикова среда, сертифицирането на езиковите компетентности по български според Общата европейска езикова рамка.
Като добър пример беше посочена мрежата по българистика за обмен на практики, създадена от лектора по български език в Атинския университет Генчо Банев и преподаватели от българските неделни училища. Първата инициатива на новото обединение е конкурс за есе за студенти и ученици под името „Брат брата храни“, посветен на общата ни история и на общото ни бъдеще.
Учители споделиха, че по време на пандемията от COVID-19 обучението по български език в Гърция, Сърбия и Хърватия е подкрепяно също чрез театър, българска музика, бродиране и рисуване на шевици.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg