Ректорите на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, на Техническия университет – Варна, и на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ дават старт на проект за създаване на иновативна академична екосистема в трите висши училища. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП НОИР (2014 – 2020 г.).
Стойността му е 1 498 758,36 лв., а дейностите ще се изпълняват до края на 2023 г. Бенефициер по проекта е ВСУ „Черноризец Храбър“.
„Това е единственият проект, в който водещ партньор е частен университет – коментира ректорът на ВСУ проф. д-р Петър Христов. – Чест и гордост е, че работим в екип с два от утвърдените български университети. Това ще подобри партньорството между частните и държавните висши училища в страната. Пристъпваме към този проект с висока отговорност и амбицирани да покажем нашите възможности и да бъдем конкурентоспособни участници в следващи проекти.“
Заедно с академичната подготовка 185 студенти и докторанти ще бъдат включени в обучения по т.нар. „меки умения“ – комуникативни стратегии, лидерство, креативност, предприемачество. Предвидени са обучения по английски и информационни технологии на 140 преподаватели от трите висши училища. Предстоят 33 двуседмични специализации в чужбина при асоциирани партньори. Заложени са 41 мобилности за студенти, които ще се реализират в партньорските университети в Испания, Словакия и Румъния. Младите хора и техните преподаватели са от девет професионални направления на трите университета в областта на техническите науки – „Архитектура, строителство и геодезия“ (ВСУ „Черноризец Храбър“), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (ТУ), „Електротехника, електроника и автоматика“ (ПУ), „Комуникационна и компютърна техника“ (ПУ), „Енергетика“ (ТУ); изкуствата – „Изобразително изкуство“ (ВСУ „Черноризец Храбър“); социалните, стопански и правни науки – „Психология“, „Право“, „Администрация и управление“, „Икономика“ (ВСУ „Черноризец Храбър“). Затова и ректорът на ТУ – Варна, коментира: „Проектът е структуриран много добре, тъй като обединява три университета с различен основен профил – т.е. те ще се допълват. И трите университета са търсен партньор в Европейското образователно пространство, което обуславя успеха на проекта. Заедно те ще бъдат много по-конкурентни на европейската образователна сцена.“
От това партньорство ще се създадат две нови съвместни интердисциплинарни магистърски програми, които ще завършват със съвместни дипломи – „Екотехнологични системи в индустрията“ и „3D технологии за проектиране на производство“. В тях ще се приемат студенти от академичната 2022/2023 г.
Програмите ще са с продължителност два семестъра. Ще се приемат студенти, завършили бакалавърската си степен в областта на техническите науки.
Първата магистърска програма е насочена към зелената и синята индустрия. Студентите ще изучават екологосъобразни технологии, рециклиране и удължаване жизнения цикъл на продуктите, устойчиво развитие на морската екосистема и др.
Втората интерсекторна програма е подчинена изцяло на дигитализацията и използването на дигиталните технологии в инженерните направления. Залегнали са изучаването и практическото приложение на 3D-технологиите, визуализацията на данни и процеси, виртуалната реалност, адитивни технологии.
В рамките на проекта ще бъдат създадени съвременни лаборатории за виртуална реалност и адитивни технологии, в които ще се обучават техническите специалисти и където ще могат да работят учените и академичният състав на трите университета.
Ще се повишат езиковите и дигиталните умения на участниците. Ще бъде създадена обща мрежа от университетски кариерни центрове. Ще се проведат краткосрочни специализации и мобилности в асоциираните партньори на студенти, докторанти, млади учени и академичен състав. Четири са асоциираните партньори – Националният университет за дистанционно обучение – Испания, Университетът Жилина – Словакия, Университетът на Букурещ и Университетът на Крайова, Румъния.
„Проектът респектира с многопластовата си програма и международно участие. Екипът може да разчита изцяло на подкрепата на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, коментира зам.-ректорът на висшето училище проф. Теменужка Йовчева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg