Тазгодишните лауреати на стипендиантската програма „За жените в науката“ са Нина Стоянова-Нанкова – докторант и асистент в Института по обща и неорганична химия, БАН, д-р Мария Калапсъзова – главен асистент в Института по обща и неорганична химия, БАН, и доц. Ина Анева от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН.
На церемонията по връчване на наградите вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави младите жени за техния професионализъм и смелост.
„Днес да се занимаваш с наука в България, е трудно, още по-трудно е, ако си жена“, каза Илияна Йотова. Тя допълни, че в сравнение с други европейски страни България бележи прог-
рес в равнопоставеността на мъжете и жените в сферата на науката и високите технологии, но има още какво да се постигне в борбата със стереотипа, че науката е запазена територия за мъжете.
„Всички днес споделяме убеждението, че инвестициите в наука и образование не може да търпят икономии“, посочи Йотова и цитира данни, според които през 2020 г. разходите за научноизследователска и развойна дейност са едва 0,9% от БВП на България. За сравнение – средният за ЕС процент е 2,3, отличници с 3,5% от БВП са Белгия и Швеция. Вицепрезидентът изрази надежда, че тази статистика ще се промени със заложените цели в Националния план за възстановяване и устойчивост. В него са предвидени конкретни мерки за развитие на научните изследвания, иновациите и технологиите в полза на ускореното икономическо и социално възстановяване и развитие на България, конкретни стимули за изграждане на ефективната връзка образование – наука – бизнес, включително и изграждането на необходимата законодателна рамка за осъществяването на тези амбиции.
Впечатляващо е развитието на жените в науката в годините, заяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Техните усилия в последните 20 години в България имат невероятен успех, допълни той и припомни, че почти 50% са дамите в научната сфера у нас, като в БАН те са около 55%. В изказването си той подчерта колко е важно да се насърчава развитието на младите учени. В последните две години в борбата с ковид учените показаха защо е необходимо една страна да има изследователи на световно ниво – те са част от националния суверенитет, каза председателят на БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg