Мрежа от детски технопаркове мотивират подрастващите да се занимават с природни и инженерни науки
Анелия ВРАЧЕВА
По материали
от чуждия печат
Според статистиката на Министерството на образованието на Руската федерация над половината ученици в страната се занимават в учреждения за допълнително образование, но само 4% – с научно-техническо творчество. В същото време, руската икономика и промишленост се нуждаят от квалифицирани инженерни кадри, учени и технолози. Съществуващата система за допълнително образование обаче не решава задачите на съвременната професионална ориентация и развитието на талантливи ученици. Затова създадената система от детски технопаркове има мисията да осигури на руските ученици достъп до съвременни програми за допълнително образование в областта на технологиите.
Съвместно с Агенцията за стратегически инициативи на корпорацията „Ростех“ от 2016 г. се развива федерална мрежа от детски технопаркове. Те са призвани да се превърнат в инкубатори на новата инженерна мисъл в Русия. Днес всеки тийнейджър в практически всички региони на страната може да опита силите си в инженерните науки и да се докосне до най-съвременните технологии.
Детскитехнопарк – що е то?
В 62 региона на Русия са открити около 100 технопарка, както и три мобилни. Те заменят, или по-точно усилват останалата в наследство от времената на СССР система от домове на пионерите и домове на детското творчество.
Технопаркът е научно-производствен комплекс, съвместяващ взаимосвързани фундаментални изследвания, опитно производство, внедряване на разработките и пазар, включително подготовка на мениджъри и специалисти по маркетинг. Детският технопарк, наречен „Куанториум“, се отличава от обичайния както научното изследване – от учебното. Разликата е в мащаба и действителното ниво на иновациите. Основната цел в дейността на детските технопаркове е въвличането на максимален брой учащи се в инженерно-конструкторска и изследователска дейност в различни области.
Детските технопаркове „Куанториум“ са преди всичко уникална среда за развитие на универсални навици и компетенции чрез решаване на реални случаи от промишлени партньори на програмата. Може да се каже, че в тях децата се „учат да учат“. Тоест педагозите не им дават готови знания, а им предлагат да задават въпроси, самостоятелно да работят с информацията, да осмислят големи обеми данни и да ги верифицират.
Дейността се базира на четири важни компетенции: креативност, комуникативност, критично мис-
лене и екипна работа. Куанториумите възпитават поколение деца, способни да осигурят бъдещия технологичен пробив на страната.
Детският технопарк е среда за ускорено развитие на техническите способности на децата. Пространство за интелектуална смелост, условия за формиране на изобретателско мислене, изпреварващи технологии за развитието на децата. Това е платформа за създаване на нов руски образователен формат за деца в областта на инженерните науки, базиран на проектната екипна дейност.
Мисията на куанториума е внедряването на ефективен модел за допълнително образование на децата, достъпен за тиражиране във всички региони на страната. Той обединява усилията на науката, бизнеса и държавата на основата на принципите на държавно-частното партньорство за формиране на система за ускорено развитие на техническите способности на децата, за „отглеждането“ на инженери и учени от нов тип.
Целта е възраждането на престижа на инженерните и научните професии, подготовката на кадрови резерв за глобално технологическо лидерство на Русия.
Сред задачите на куанториума са социална подкрепа на младежите с ярко изразени таланти в научно-техническата област. Осигуряване реализирането на техническия потенциал на руската младеж. Създаването на нов руски формат за допълнително образование на децата в сферата на инженерните науки. Подготовката на национално ориентиран кадрови резерв за наукоемки и високотехнологични отрасли на икономиката на Руската федерация.
Образователните програми на куанториумите проектират най-добрите методологии на руските университети в сътрудничество с водещи руски високотехнологични предприятия и научни институти. Образователната система „Куанториум“ се базира на реални технологични случаи, като у участниците се създават навици за преминаване пълния цикъл на създаване на инженерен продукт. В образователния процес на куанториумите са залегнали проектният подход и екипната работа на младите „специалисти“ от различни области на инженерните науки. В работата над проекта учениците получават не само нови знания, но и надпредметни компетенции: умения за работа в екип, способност за анализиране на информация и вземане на решения. Това дава възможност в бъдеще те да израснат специалисти в различните области на технологични разработки.
Инфраструктура
Обучението се води по 13 направления, или т.нар. куантуми. Всеки от тях съответства на едно от приоритетните направления в иновационното развитие:
– автокуантум (наземен транспорт);
– аерокуантум (летателни апарати);
– биокуантум (биология);
– геокуантум (геоинформационни технологии);
– космокуантум (различни облас-
ти на космонавтиката);
– нанокуантум (работа с наноматериали);
– промдизайнкуантум (проектиране на обекти за масово производство);
– промробокуантум (промишлена робототехника);
– енерджикуантум (енергетика).
– IT куантум (приложни информационни технологии);
– VR/AR куантум (виртуална и допълнена реалност);
– data-куантум (анализ на информация);
– хайтек (умни технологии).
Образователните програми в детските технопаркове „Куанториум“ са предназначени за възрастовата категория от 10 до 18 години. В някои куантуми може да се постъпи на обучение едва от 12-годишна възраст поради спецификата на работата с оборудването.
Получените знания децата могат да приложат на практика. Процесите се ръководят от наставници (тютори) – професионалисти в дадената област. Педагозите преминават многостепенен подбор. Голяма част от сътрудниците в технопарковете са млади хора, учени или работници в предприятия от реалния сектор.
Обучението в куанториумите е безплатно. Това е държавен проект, финансиран от бюджета и с привличане на средства от партньори от промишлеността. Броят на учащите е ограничен единствено от свободните места. Няма никакви допълнителни изисквания към кандидатите. Най-важното е желанието на детето да получи нови знания и да разкрие таланта си.
Как работят куанториумите?
Детският технопарк е базиран в максимално открити пространства с множество съвременни иновационни решения. Специализираните цехове за общо ползване (за обработка на материали, за сглобяване, IT цех, цех за високотехнологично оборудване) са проектирани с оглед оптимизацията на използваното оборудване във всички направления на образователния процес.
Лабораториите и цеховете са снабдени с прецизни уреди – от стругове с механо- и термообработка до операционни микроскопи за неврохирурхия, както и с уникално програмно осигуряване за провеждане на експерименти и демонстрация на опити. Създадена е среда за ускорено развитие на техническите способности на децата. Резултатът е – висококвалифицирани кадри с оглед специализацията на предприятията, възможност за подготовка и планиране на кадрови резерв. Възраждане престижа на инженерните и научните професии. Участие в технологичния пробив на страната.
Детските технопаркове „Куанториум“ предлагат и съпътстващи услуги за по-високо ниво на популяризация на научно-техническото творчество. Към основните видове се отнасят мастър-класове и уъркшопове, акцентирани върху динамичната форма на подаване на знания и колективното взаимодействие. Провеждат се семинари, изложби, конференции с участието на известни учени, успешни бизнесмени, студенти, представители на големи корпорации.
В технопарковете „Куанториум“ има 3D и 5D кинотеатър за транслация и групови прожекции с последващо обсъждане на научнопопулярни анимационни, художествени и документални и филми. Разполагат с „живи уебкамери“ с транслации на най-интересните места на Земята. Така например може да се види текущата мисия на космонавтите на Международната космическа станция. С помощта на SOHO (Обсерваторията за наблюдаване на Слънцето и хелиосферата) може да се разгледа слънчевата корона. Практикува се виртуално обучение с помощта на онлайн уроци с пълно потапяне във виртуалната реалност. Предлагат се научни демонстрации за вдъхновение и нови постижения в учението.
Всеки град – с куанториум!
В научната дейност на федералната мрежа „Куанториум“ участват 80 000 деца. В съответствие с плановете за развитие на националния проект „Образование“ към 2024 г. във всеки град с население над 60 000 души ще функционира най-малко един детски технопарк – куанториум. Надеждата е с помощта
на такова качествено и целенасочено влияние върху младите умове и с подкрепата на големите предприятия и корпорации в Русия да бъде създаден кадрови резерв от бъдещи инженери, технически експерти, изобретатели и рационализатори в най-съвременните области на науката и производството.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg