Над 90% от учениците на ОУ „Н. Й. Вапцаров“ в село Габарево, Старозагорско, мотивирано избират търсени прафесии
В ОУ „Н. Й. Вапцаров“ село Габарево, община Павел баня, област Стара Загора, учат 82 деца, разпределени в 7 самостоятелни маломерни паралелки. За тяхното обучение се грижат 11 педагози, двама помощник-учители и един медиатор, назначен по проекта на МОН „Подкрепа за успех“.
„През тази година първокласниците са само 6, толкова се очакват и наесен, просто защото наборът е много малък. Освен това много от родителите често пътуват и нямат уседналост“, разказва директорът на училището Весела Укалска. Тя заема поста в края на август 2020 г. Преди това е работила по проекта на УНИЦЕФ „Работилница за родители“, който смята, че ще бъде много подходящ за региона и средата в Габарево. В основата на работата с родителите стои провеждането на съвместни срещи с тях в присъствието на психолози, социални работници и педагози. Обсъждат се нуждите на техните деца и как те биха могли да подпомогнат възпитанието и обучението им, за да имат възможно най-благоприятни условия за живот и развитие.
„Имам идеи за проекти за работа с родители и се надявам да имам възможност да ги осъществя. Много е важно да се работи не само с децата, а и с техните майки и бащи, особено когато те нямат отношение към процеса на обучение и възпитание. Промяната на отношението трябва да започне именно от родителите, ако искаме да получим подкрепата им – убедена е Весела Укалска. – Семейната обстановка се отразява на децата. От нея в много голяма степен зависи дали те ще бъдат проблемни. 90% от учениците в ОУ „Н. Й. Вапцаров“ са от уязвими групи. Някои от тях са настанявани в приемни семейства, след което отново са връщани в семейната среда, и е особено важно да получават добро отношение и подкрепа.
„Всичките ни ученици са от Габарево. Имахме 4 ученици, чиито родители заминаха в чужбина и децата бяха оставени на отглеждане при роднини в съседно село. Осигурихме им безплатни карти за пътуване и закуски. Те оцениха нашите усилия и идваха редовно на училище“, обяснява директорката.
За всички ученици са осигурени таблети и интернет за провеждането на дистанционно обучение. Само през тази учебна година са закупени още 24 устройства и заедно с предоставените от МОН покриват нуждите на училището. Медиаторът всеки ден ги раздава на учениците и след приключване на учебните занимания ги прибира, за да не се използва интернетът за странични занимания. Медиаторът се грижи и за осигуряването на учениците в клас.
Всички деца от началния курс се обучават присъствено от 4 януари
2021 г. и много им харесва, че са се върнали в училище. Повечето от тях са ангажирани в допълнително обучение предимно по български език и по математика, но има и една група по английски език и една по история.
От 16 февруари в училището се завърнаха и по-големите – от V до VII клас, тъй като от училището имаха нужда от ден за организация и отопление на стаите. Тази година седмокласниците са 11,
а миналата година са били 16 и са се справили по-добре по математика на НВО, отколкото по български език. „Спрямо статистиката за региона нашите седмокласници са били на едно от челните места като брой точки“, казва Укалска. И добавя, че около 90% от учениците продължават образованието си. Основната част от тях избират да отидат в Павел баня, което е само на 5 км от Габарево. Там имат възможност за професионално обучение в различни сфери – рехабилитация, водолечение, или учат за сервитьори и готвачи. Тези, които искат да се занимават с електротехника, механотехника или транспорт, пък продължават образованието си в Казанлък.
В Габарево има училище още от XVIII век. През 1780 г. при селската църква, наред с килийното училище, отваря врати и училището на даскал Куцар. През 1844 г.
е построено първото светско училище в селото и след 3 години ОУ „Н. Й. Вапцаров“ ще отбележи своята 180-годишнина. Днес училището е изцяло санирано и с модерна образователна инфраструктура.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg