17-годишният Йозер Шахоглу от Кипър е номиниран за наградата „Млад европеец на годината 2021“ за изключителната си работа на граждански активист в защита на правата на човека
Бранислава
БОБАНАЦ
Наш кореспондент в Кипър
Аз съм кипърски активист на 17 години, който се опитва да създаде младежка промяна за недискриминационна образователна система и за по-добро бъдеще.“ Така лаконично се представя Йозер Шахоглу, който само за дни се превърна в „звезда“ в двете части на етнически разделения Кипър.
В края на януари дойде съобщението, че кипърският турски тийнейджър е номиниран за наградата „Млад европеец на годината 2021“ заради „изключителната си дейност на граждански активист в защита на правата на човека и усилията за премахване на преобладаващия в училищата сексизъм“. 17-годишният Йозер е най-младият претендент за престижното европейско отличие в цялата му история. Той е и най-младият гражданин от Острова на Афродита и първият непълнолетен активист за правата на човека, който е спечелил за свой проект финансиране от ЕС.
Младежът, който в момента е ученик в последния клас на гимназията, е номиниран и за Европейската младежка награда „Карл Велики“ на Европейския парламент за 2021 г.
„Най-ценното не са наградите. Важното е да се види, че обществото се нуждае от промяна сега и ние, младите, можем да я направим. Убеден съм в това и работя за равенството между половете, правата на човека и мира“, казва Йозер Шахоглу в интервю за „Аз-буки“.
„Изстрелването“ на Йозер в челото на най-активната европейска младеж е още по-значимо, тъй като той е представител на най-изолираните и забравени граждани на ЕС – кипърските турци. Въпреки че живеят в непризнатата от международната общност република, самообявила се в окупираната от Турция северна част на Кипър, те в същото време са с паспорти на Република Кипър и съответно – с равни права като всички европейци.
„Аз съм много горд с моята общност, която никога не се отказва да се надява и да се бори за по-добро утре. Ние притежаваме европейска идентичност като граждани на Европейския съюз и я защитаваме“, заявява младият ми събеседник, роден и живеещ в северната част на Никозия.
От училищен
проект – до Европейския парламент
„Всеки заслужава свободен и равен достъп до правата на човека и качествено образование без сексизъм, без дискриминация, основана на пола“, подчертава той отправната точка на гражданската си позиция.
Йозер започва проекта си „Кипърската младеж в предните редици на обществото“, спечелил му двете номинации на признание от Европейския парламент. Замисълът му е да изгради мост между младите хора и гражданското общество, като ангажира връстниците си с борбата за спазване на човешките права.
Младият активист насочва усилията си към справяне със сексизма и дискриминацията по пол, които намират място в учебната програма и управлението на училищата в окупираните северни територии на Кипър. Проектът му се базира и на неговия личен опит като жертва на такава дискриминация, уточнява Йозер.
Започва да събира данни за образованието, правата на човека и участието на младите хора в гражданското общество. Много участващи в изследването му ученици съобщават за отрицателното въздействие върху тях на сексистките правила в училищата, които са сериозно нарушение на универсалните човешки свободи.
В края на проучвателната си работа Йозер подготвя подробен доклад за установените нарушения. В него той защитава и тезата си, че „за да изградим основите на общност, където човешките права се зачитат, трябва да информираме и научим децата от ранна възраст. Трябва да осигурим на следващите поколения достъп до образование по човешките права в нашите училища, което е наистина много важно за поставяне на основите на една по-добра и мирна общност“.
97,6% от общо 296 участници подкрепят такава промяна в учебната програма, отчита Йозер най-убедителния резултат в своя проект.
Той също така организира семинари, на които се опитва да образова младите хора възможно най-много, за да предприемат действия за защита правата на човека. Много негови приятели и връстници подкрепят идеите му и популяризират още повече проекта.
С възрастните се оказва много по-трудно. Със своя доклад Йозер отива при местните власти, отговарящи за образованието. Идеята му е със статистическите данни и декларираното желание на младите хора да ги убеди да премахнат сексистките правила и дискриминацията в училищата и да въведат обучение по правата на човека.
„Чиновниците се държаха като че ли ме слушат, но в продължение на два месеца никой не ми отговори официално. Затова решихме да повишим гласа си, като организираме мирни протести. Те също бяха игнорирани от властите, но получиха много силна подкрепа в обществото“, разказва за перипетиите си Йозер.
С привличането на все повече млади хора проектът прераства в независима младежка организация, носеща същото име. „Целта на нашата платформа е промяна, ръководена от младите хора, в северната част на Кипър“, обяснява нейният организатор.
Заради големия си ефект за насърчаване борбата на младите хора проектът на Йозер Шахоглу е включен в „Картата на глобалните действия за 2020 г.“ на ООН.
Въпреки младостта си той вече има завидна биография от местни и международни правозащитни проекти. За първи път се проявява като отговорен гражданин
още на 13 години.
„Целта ми тогава бе да допринеса за разрешаването на кипърския конфликт чрез ангажиране и съвместна дейност с младежи от гръцката общност и да повлияя на хората да подкрепят обединението на моята разделена държава“, връща се в спомените си момчето.
По-късно Йозер Шахоглу става първият кипърец, който създава проект с финансовата подкрепа на базираната в САЩ организация Peace First, насочена специално към младите хора по света. Проектът му „Младежта в действие“ има за цел да създаде достъп до правни съвети, които да помогнат на младите хора в лобирането им пред местните власти за правна промяна в защита на правата на човека.
През 2017 г., през първата си година в гимназията, той е в Европейския парламент като участник в програмата Euroscola за изграждане на мира и младежкото сътрудничество.
Бъдещето от двете страни на демаркационната линия
Йозер, който е роден през 2003 г., далеч след разделянето на Кипър, е убеден, че младите хора трябва да бъдат заедно в решаването на Кипърския въпрос. За това могат да спомогнат общи проекти между двете общности съгласно регламентите на ООН и Европейския съюз за създаване на училища без омраза, тъй като образованието играе ключова роля за разпространението на речта на омразата, смята той.
Мечтата му за бъдещето е Кипър да се обедини отново и всеки човек, независимо от възраст, пол, националност или религия, да бъде третиран еднакво в обществото. „Срамно е, че все още има стена между двете части на острова. Хората от двете общности трябва да осъзнаят, че няма смисъл тя да ни разделя“, изповядва едно 17-годишно кипърско-турско момче, заслужило две европейски награди.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg