В началния етап българските ученици са с най-голямата лятна ваканция в Европа наред с Албания – 15 седмици
Всяка година информационната мрежа по въпросите на образованието на Европейската комисия – „Евридика“, публикува доклад, базиран на национални данни, който предоставя преглед на продължителността на учебната година, началната и крайната дата на всяка учебна година, датите и продължителността на ваканциите и броя учебни дни. Той обхваща както началното, така и средното общо образование. През учебната 2021/2022 г. докладът съдържа сравнителни данни за 37 страни, които участват в програмата на ЕС „Еразъм+“ – държавите членки на ЕС,
както и Албания, Босна и Херцеговина, Швейцария, Исландия, Лихтенщайн, Черна гора, Северна Македония, Норвегия, Сърбия и Турция.
На 9 август е започнала учебната 2021/2022 г. в Дания, а във Финландия – между 10 и 16 август. Това сочи докладът на „Евридика“ за организацията на учебното време в началното и средното образование.
Въпреки някои различия страните показват много прилики по отношение на структурата на своите училищни календари. За броя учебни дни данните варират между 165 дни в Албания и 200 дни в Дания и Италия.
Като цяло, броят на учебните дни е еднакъв в началното и средното образование, но има няколко изключения, като Франция и Сърбия (и двете в гимназиалното образование) или Литва и Румъния, където броят на учебните дни е по-голям в средното образование.
В 10 държави учебната година започва през август. Страните, в които училището започва най-рано, са Дания и Финландия. В Германия, въпреки че има официален старт на 1 август, в действителност училищата в различните провинции отварят врати между 2 август и 14 септември. В 13 европейски страни учебната 2021/2022 г. година започна на 1 септември.
В повечето държави от Южна Европа началната дата обикновено е около средата на септември – Албания, Гърция, Италия, Португалия, Испания, Кипър, Турция, а също така в България, Румъния и Люксембург. В Малта децата се връщат на училище в края на септември. В Австрия, Германия, Испания, Италия, Нидерландия и Швейцария началото и краят на учебната година значително се различават според регионите.
Най-често срещаният диапазон от броя на учебните дни е между 170 и 190 в страните в Европа. Броят на училищните дни варира между 165 дни в началното образование в Албания и Малта до 200 дни в Дания и Италия. В около половината страни учебната година продължава между 170 и 180 дни; в 13 държави или отделни техни региони броят им варира между 181 и 190 дни. Като цяло, броят на учебните дни е еднакъв в основното и средното образование, но има и няколко изключения – във Франция и Сърбия (и двете в гимназиалното образование), в Румъния и Литва например броят на учебните дни е по-голям в средното образование, отколкото в началното. Обратното (по-малко училищни дни в средното образование, отколкото в основното) се наблюдава в Гърция, Ирландия и Босна и Херцеговина.
Разпределението и продължителността на ваканциите през учебната година варират между различните държави с изключение на коледната почивка. В допълнение към лятната ваканция има още няколко основни периода на училищните ваканции в цяла Европа – есенните празници, коледните и новогодишните и почивните дни по Великден. С изключение на коледните и новогодишните празници другите училищни почивки се различават и по дължина, и по време. Тъй като някои от празниците са свързани с гъвкави календарни дати (карнавал и Великден), времето им се променя леко от година на година. Освен тези общи празници всички държави предлагат допълнителни почивни дни по обществени или религиозни поводи. През есента децата имат едноседмична ваканция в 16 държави/региона; в други страни тя варира между два дни или три дни (например Чехия, Хърватска, Словакия, Малта, Исландия и Сърбия) до три седмици (Швейцария) или изобщо без празници в 11 държави (Гърция, Албания, Полша, Черна гора и Босна и Херцеговина).
По Коледа почти всички страни предлагат две седмици отпуск. В няколко държави е само една седмица – например Словения и Полша, и стига до три седмици в Швеция, Черна гора и Сърбия. За Карнавала в около 17 държави/региона учениците имат една седмица ваканция, а във Франция, Кипър, Полша и Турция – по две седмици. В някои държави нямат празници през този период (например Гърция и Албания). Пролетните/великденските празници продължават една или две седмици в повечето страни. В няколко държави те са само 2 – 3 дни – например Литва, Финландия и Албания, и стигат до три седмици в Швейцария. Няма празници през този период в Черна гора и Босна и Херцеговина.
В някои страни има регионални и местни различия в училищните ваканции. Периодите и датите на училищните ваканции могат да варират в различните страни. В някои държави, като например Германия, Испания, Италия, Австрия и Швейцария, местните власти вземат тези решения. В Швеция и Норвегия отговорността е на общините. Въпреки това, като цяло, броят на дните на преподаване е фиксиран на централно ниво.
Продължителността на летните ваканции варира много в цяла Европа. Учебната година, като цяло, завършва между края на май и втората половина на юли. Средата на юни е времето, когато в повечето страни започва лятната ваканция. Продължителността на летните ваканции варира значително между отделните държави – от 6 седмици в някои германски провинции, Нидерландия и Лихтенщайн до 13 седмици в Латвия, между 11 и 14 седмици в Италия и Португалия и дори 15 седмици в Албания (за началното образование). Някои страни показват различия в продължителността на летните ваканции в зависимост от нивото на образование. В средното образование в Босна и Херцеговина учениците започват летни ваканции по-рано, отколкото в началното образование. Напротив, в Гърция, Кипър, Албания и Черна гора учениците в началното образование започват своята лятна ваканция преди тези в средното образование.
Къде е България?
В България учебната 2021/2022 г. е започнала на 15 септември. Есенната ваканция е от 30 октомври до 1 ноември, а коледно-новогодишната – от 24 декември 2021 до 3 януари 2022 г. Неучебен ден е и 1 февруари 2022 г. Пролетната ваканция е от 1 до 10 април, а великденската – от 22 до 25 април 2022 г.
Неучебни са и официалните за България празници, като 22 септември през тази година, а през следващата това са 3 март, 1 май, 6 май, 24 и 25 май.
Към тях трябва да се прибавят и дните, в които се провеждат държавните зрелостни изпити на 18 май по БЕЛ и на 20 май по втория предмет.
Националните външни оценявания след IV клас са неучебни само за четвъртокласниците, които ще се явяват на изпити на 26 и 27 май. Същото се отнася и за НВО след VII и след
X клас. Тези ученици ще бъдат изпитвани по БЕЛ на 14 юни, а по математика – на 16 юни 2022 г.
В доклада на „Евридика“ липсва информация за края на учебната година в България, но според заповедта на министъра на образованието и науката акад. Николай Денков от
31 август 2021 г. за графика на учебното време тя ще приключи първо за учениците от XII клас на 12 май 2022 г. Следват децата от I – III клас, за които учебната година свършва на 31 май, за учениците от IV – VI клас – на 15 юни, а за тези от VII – XI клас – на 30 юни 2022 г.
Това означава, че българските ученици от началното образование имат една от най-дългите летни ваканции в размер на 15 седмици, както в Албания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg