Седмото издание на Националните дни за учене през целия живот организира МОН с финансовата подкрепа на Програма „Еразъм+“ на Европейския съюз. Това е основно събитие от работната програма на националния координатор в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни. И тази година в рамките на форума се включиха прояви за популяризиране значението на ученето през целия живот в България.
Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE) е традиционна основна комуникационна точка на Дните за учене през целия живот. Общоевропейският интерактивен инструмент бе представен онлайн. Чрез профилите на EPALE в социалните мрежи се осъществиха посещения на институции и организации за учене на възрастни. Участниците се запознаха с модерни условия за развитие на дейности в сектора и обсъдиха идеи за взаимодействие и нови партньорства.
В рамките на форума се проведе и конференция на Националната платформа „Обединени за ученето на възрастни“, открита от зам.-министъра на образованието и науката проф. Генка Петрова. Над 120 представители на работодатели, синдикалисти, ръководители на институции и организации за учене на възрастни и обучители се включиха в работата ѝ.
„Днес повече от всякога е необходимо сътрудничество между държавните институции, университетите, областните управи, синдикатите, обучителите и работодателите, за да усъвършенстваме знания чрез обучение през целия живот и чрез обучението на възрастните – заяви проф. Петрова. – През последните две години се наложи да работим през десетки платформи, да изпитваме и преподаваме. Това са умения, които доказват необходимостта не да следваме, а да изпреварваме технологиите. Знанието е безценно, няма възраст за обучението, затова винаги трябва да се инвестира в него и в стремежа към учене.“ Тя припомни деветгодишната подкрепа на европейските фондове за реализирането на този проект у нас и посочи, че и в бъдеще МОН ще разчита на
сътрудничеството на изградените структури.
Конференцията запозна участниците с основните резултати, свързани с проекта за Последваща оценка на въздействието на публичните политики в сектора за учене на възрастни
(2014 – 2020 г.). Обсъдени бяха възможностите за повишаване привлекателността и качеството на професионалното образование и обучение за гарантиране на заетост и конкурентоспособ-
ност, възможностите за неформално и самостоятелно учене, както и новата култура на учене.
Наградените
И тази година бяха връчени годишните награди за развитие на сектора за учене на възрастни. Голямата награда за цялостен принос „Златен ключ“ получи Иван Нейков – председател на УС на Балканския институт по труда и социалната политика.
В категорията „Най-активен областен координатор за учене през целия живот“ наградена е Димитринка
Петкова – зам.-областен управител на Сливен. В категория „Социален партньор“ наградена е Росица Стелиянова – Асоциация на индустриалния капитал в България. В категория „Държавна институция“ годишната награда взима Росен Симеонов – началник на отдел „Професионално ориентиране и обучение на възрастни“ в Агенцията по заетостта, а в категория „Журналистика“ – Ивайла Василева от в. „Учителско дело“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg