Анелия Врачева
По материали
от чуждестранния печат
Какво представлява Нобеловата награда, всички знаят. Това е висшето отличие за пробив в науката. Но съществува още и т.нар. Иг-Нобел (на английски: Ig Nobel Prize, от игра на думи: ignoble – низък, позорен), известни също като Антинобелови награди или Шнобелови награди, пародия на Нобеловите.
С тях се отличават трудове (по-често на истински учени, но понякога и на техни псевдоколеги), които за-
бавляват със своята безсмисленост, дори абсурдност.
Първите Шнобеловинагради са връчени за „Опити, които не могат или по-добре да не бъдат повтаряни“. Първоначално са давани в Масачузетския технологичен институт, а по-късно – в Харвардския университет. Наградите се присъждат от американското хумористично списание „Анали на невероятни изследвания“ (Annals of Improbable Research – AIR). Отличията са в различни категории: икономика, физика, литература, медицина и др.
Броят области, в които се присъжда Шнобелова награда, може да се променя. Победителите в номинациите получават парична награда –
10 трилиона зимбабвийски долара, което по курса прави цял американски долар. Символична сума, която кара хората да се усмихнат, а след това и да се замислят – какъвто пробивът, такава и наградата. Между другото, връчват се от носители на самата Нобелова награда по физика.
Според Марк Абрахамс – създателя на Шнобеловата награда, целта ѝ е привличането на хората към сериозната наука чрез създаване на шеговити и нелогични изобретения. Но се оказва, че не всички са безполезни.
Церемонията
Атмосферата в залата напомня шумен купон, летят хартиени самолетчета. На лауреата се дават 60 секунди да представи изобретението си. Ако не успее, осемгодишно момиченце прекъсва речта му със: „Скууучноо!“. Самата награда представ-
лява медал от фолио и сертификат, подписан от трима Нобелови лауреати. Отличието се връчва от истински носители на Нобелова награда, които носят клоунски нос и бутафорни очила.
Ето и някои от най-остроумните и забавни открития, удостоени с Шнобелова награда.
Бягащ будилник
Награда в номинация „Икономика“ получава випускничката на Мазачузетския технологичен институт Гаури Нанда. Само за три дни тя изобретява прототип на будилник на колела, който при включване започва да се движи из жилището в различни посоки. За да го изключи, човек трябва да стане от леглото и да го улови. Устройството е защитено от удари, което го прави удобно за многократно използване.
Летяща жаба
Необичайно изследване провеждат Андрей Гейм, роден в СССР, и англичанинът Майкъл Бери – член на Националната академия на науките на САЩ. Същността на техния труд е да накарат жаба да лети с помощта на магнити. През 2000 г. Андрей и Майкъл получават Шнобелова награда за физика.
А през 2010 г. Гейм със свой ученик са удостоени с истинска Нобелова награда в същата област за получаването на графен – модификация на въглерода, основа за сензорните екрани, светлинните и слънчевите батерии. Така че Андрей Гейм е първият в историята, получил двете награди – от Шнобел до Нобел е само една крачка.
Устройство срещу бъбривост
Изследователите от Япония Кадзутака Урихора и Кодзи Цудида са изобретили интересна джаджа за любителите да приказват в работно време. Приборът има микрофон, чрез който се записва речта на бъбривеца, и тонколона, чрез която тя се възпроизвежда, но със закъснение. Така многословният служител се обърква и му е трудно да продължи словоизлиянието си. Откритието получава Шнобелова награда в номинация „Акустика“ за 2012 г.
Уникална Менделеева таблица
Всеки химик ще оцени това изобретение. Знаменитият колекционер от Илинойс Теодор Уирт Грей получава Шнобел по химия за 2002 г. Той реализира идеята си на маса с клетки, в които са поставени химически елементи, съответстващи на Периодичната система на Менделеев. Авторът смята да цифровизира образците и да създаде 3D модел.
Необичайна система против кражба на автомобил
Радикален метод за борба с автоджамбазите са измислили Карл Фурие и Мишел Уонг от Южна Африка. Тяхната охранителна система представлява огнемет, вграден в долната част на шасито (под праговете). Педалът за активация е изведен в салона. Предполага се, че при опит за кражба системата ще обвие престъпника с драконовски пламък. През 1998 г. инженерите стават почетни лауреати на Шнобел за мир.
Устройство за облекчаване на раждането
Семеен патент през 1965 г. получават Шарлът и Джордж Блонски. Изобретението им предизвиква смесени чувства. Според съпружеската двойка центробежната сила облекчава процеса на появата на бебето на бял свят. Същността на действието на устройството е следната: жената е фиксирана върху стол, който се върти с голяма скорост. На мястото, откъдето трябва да изпадне бебето, има мрежа с камбанка, за да не се пропусне моментът. През 1999 г. семейство Блонски получават Шнобел в областта на здравеопазването.
През 2014 г. е създаден прототип на устройството в Дъблин. За съжаление (или за щастие,) изпитанията се провалят.
Агрегатни състояния на котка
До необичайното умозаключение стига френският учен Марк Антоан Фардин. Котките могат да се намират едновременно в две физически състояния – твърдо и течно. Опирайки се на определението за твърдо (има постоянен обем), течно (поддържа постоянен обем) и газообразно (запълва всеки обем), Марк предлага следната хипотеза. С възрастта втечняването на котките се повишава и възрастните се разтичат по-бързо от малките котенца, а най-старите теоретически могат да преминат в газообразно състояние.
През 2017 г. е проведено тържественото връчване на награда за неговия труд „За реологията на котките“, в който той доказва необичайните физически свойства на пухкавите писани.
Обратно варене на яйца
Група учени от САЩ и Австралия през 2015 г. правят пробив в областта на химията – откриват начин за ренатурация (възстановяване) на белтъка. Процесът е следният: след 20-минутно варене на яйца през черупката вкарват урина. В резултат на химическа реакция белтъкът се възвръща в първичното си състояние. За постигане на максимално възстановяване учените поставили яйце във въртящ се под 45-градусов наклон стъклен съд.
Самите автори смятат, че този метод може да послужи при производството на хранителни продукти и медицински препарати.
Метод за диагностика на апендицит
През 2015 г. Английската медицинска колегия и Хелън Ашдаун получават Шнобелова награда в номинацията „Диагностична медицина“. Резултатите от изследванията показват, че пациенти с апендицит реагират по-болезнено от тези без апендицит при друсането на линейката през „легналите полицаи“. Според медиците колкото по-силни са болките при преодоляване на препятствията, толкова по-голяма е вероятността от остър апендицит.
Сутиен противогаз
Украинката Елена Боднар получава Шнобелова награда през 2009 г. в областта на здравеопазването за сутиен противогаз. При замърсяване на въздуха сутиенът лесно се превръща в противогаз. През 2010 г. всички лауреати на Шнобел получават по екземпляр от изобретението.
На Шнобеловата награда са посветени и книги, като например „Приложна наука. Из тайните архиви на Шнобеловата награда“ в два тома с автор Марк Бенеке. Ако смятате, че науката е скучно занимание за зубрачи и досадни умници, тази книга е за вас. Немският биолог криминалист Бенеке от години изпълнява поръчение на Шнобеловия комитет да търси научни изследвания, които първоначално предизвикват смях, но в края на краищата ни карат да се замислим.
Книгата излиза през 2011 г. В първия том можете да научите защо студентите, които хъркат, се учат по-зле, и че чувството за хумор не се предава по наследство. Как с десерта можете да пос-
тигнете тишина в столовата. Защо мечките гризли се страхуват от газираната вода… Това са само малка част от откритията, представени в изданието.
Във втория том авторът продължава да търси забавни и удивителни изследвания, претендиращи за Шнобелова награда. Ще научите защо спагетите винаги се чупят не на две равни части, а на три, четири или пет. Знаете ли колко кадъра трябва да направите, за да не излезе никой на снимката със затворени очи? Или защо хората с татуировки правят по-често секс от другите? Отговорите на тези и на други любопитни въпроси недвусмислено доказват, че науката наистина е забавна!
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg